YÖK’ün yeni lideri Erol Özvar oldu

Sefer

Global Mod
Global Mod
YÖK Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç’ın bakılırsav mühleti bitmiş oldu.

11 Kasım 2014 tarihinde birinci kere bakılırsave başlayan ve 20 Temmuz 2017’de de ikinci defa başkanlık misyonuna atanan Yekta Saraç’tan boşalan başkanlık koltuğuna, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı.

Üniversitenin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Rektörümüz Prof. Dr. Erol Özvar YÖK Lideri olarak atanmıştır. Ülkemize, eğitim ve öğretim topluluğumuza güzel olmasını temenni ederiz.” denildi.

EROL ÖZVAR KİMDİR?

Erol Özvar, iktisat ve iktisat tarihi profesörüdür. 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans mezuniyetini tamamladı. Tıpkı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne mahsus ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır.

Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı lisanlarda yayınlanmış çalışmaları ortasında Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafınca 2005 yılında kitap kısmında en yeterli eser mükafatına layık görüldü. sonrasındasında Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı. Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) ismiyle ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Memleketler arası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu.

2009-2012 tarihleri içinde Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma takviyesi kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu’nun bilim konseyi üyeliği yaptı ve Memleketler arası Türkiye’nin Toplumsal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin yönetim heyeti üyesidir.

Milletlerarası iktisat tarihi kurumunun bilim konseyi üyesidir (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini-İtalya). İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çocuk babasıdır.