YÖK Lideri Erol Özvar: Salgınla ilgili sonucu üniversiteler verecek

Sefer

Global Mod
Global Mod
YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, bir dizi ziyaret için Kars’a geldi.

Kars Valisi ve Belediye Lider Vekili Türker Öksüz’ü makamında ziyaret eden Prof. Dr. Özvar, ondan sonrasında Kafkas Üniversitesi’nde senato toplantısına katıldı.

Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu’nun brifingi daha sonrası konuşan Prof. Dr. Özvar, son periyotta yükselişe geçen olayların eğitim sürecini etkileyip, etkilenmeyeceği istikametinde değerlendirmede bulundu.

“Eğitim ve Öğretimin devamı fevkalede değerli bundan öncelik”

Koronavirüs salgınını yakından takip ettiklerini ve eğitim-öğretim faaliyetlerindeki kararların üniversite idaresine bırakıldığını belirten Prof. Dr. Özvar,

“Ülkemizde hadise sayılarının artışı kelam konusudur. Üniversitelerimizi epey yakından takip ediyoruz. Gerçekten Sıhhat Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokoller dahilinde üniversite idarelerimiz kayıtlara giren hadise sayılarını yakından takip edebilmektedir. Bizler de gerek ülke genelinde üniversite öğrencilerinin, akademik ve idari çalışanın hem aşılanma durumunu takip ediyoruz tıpkı vakitte öğrencilerimizin enfekte olan, bu hastalığı geçirmiş yahut bağışıklık kazanmış olanları izliyoruz. Eğitim-öğretimin devamı, yükseköğretim kurumları için fevkalâde kıymetli bundan öncelik” dedi.

“Yüz yüze eğitim yüzde 60 civarında”

Çok kısa bir periyot hariç, üniversitelerde eğitim ve öğretimin kesintiye uğramadığını belirten Prof. Dr. Özvar

“Yükseköğretim kurumları, bütün vilayetlerimizde, bu salgın ortamında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürdü. İnşallah bundan daha sonra da sürdürmeye devam edecektir. Yükseköğretim kurumları olarak almış olduğumuz karar gereği; ki bu zannediyorum web sitesinde de ulusal basın organlarında, gerek toplumsal medya mecralarında da kararlarımız söz ve ilan edilmiştir. Üniversitelerimiz eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanacakları yöntem ve asıllar konusunda genel bir çerçeve içerisinde kendi kararlarını alabilmektedirler. Mevzuat gereği yüzde 40’a kadar online, uzaktan eğitim yoluyla yahut dijital öğretim yoluyla faaliyetlerini sürdürebilmekte. Yüzde 60 civarında yüz yüze eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir. Şayet salgın yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdüremeyecek bir duruma gelmesi durumunda; bu biçimde bütün üniversitelerimiz, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Şurası’nın görüşleri ve kararları doğrultusunda bu eğitim-öğretim ve yöntemleri konusunda da karar almaya yetkilidirler.” diye konuştu.

“Şu an eğitim belirlediğimiz üzere gidiyor”

Tüm istişare sistemlerinin çalıştığını hatırlatan Prof. Dr. Özvar, şunları söylemiş oldu:

“Salgın kaidelerinin her vilayette birbirinden farklılık gösterdiğini hepimiz çok düzgün biliyoruz. Bu çerçevede üniversitelerimiz, salgınla ilgili olarak ellerindeki bilgiye bakarak ve vilayetteki hıfzıssıhha konseyi, valilik ve öteki ilgili ünitelerle istişareler etmek suretiyle üniversiteleriyle alakalı kararlar alabilecektir. Şu an prestijiyle eğitim daha evvel söz ettiğimiz üzere devam etmektedir. Bir kısım üniversitelerimizde online yahut dijital olarak uzaktan öğretim yöntemiyle verilen derslerin sayılarında yahut oranlarında farklılık olabilir. Bunlar üniversitelerimizin aldığı karar gereğidir, bunu da bu vesileyle söz etmek istiyorum” diye konuştu.