YKS sonuçları belirtildi: Birinciler Konya ve Adana’dan

Sefer

Global Mod
Global Mod
Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2021- YKS) sonuçları, ÖSYM’nin internet sitesinde belirtildi. Haberi toplumsal medya hesabından duyuran ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, şunları kaydetti: “26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2021-YKS) sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan deklare ettik. sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine iyi olmasını dilerim.” 2021-YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos tarihleri içinde alınacağını söz eden Aygün, “Adaylarımızın tercihler başlamadan evvel daha sağlıklı bir kıymetlendirme yapmalarına imkan vermek gayesiyle 2021-YKS kıymetlendirme süreçlerini hızlandırarak imtihan sonuçlarını ilan edilen tarihten daha erken deklare ettik. Adaylarımızın 5-13 Ağustos 2021 tarihleri içinde yapacakları 2021-YKS tercihlerinin şimdiden iyi olmasını dilerim” dedi

BİRİNCİLER ADANA VE KONYA’DAN

Aygün, sonuçların açıklanmasının akabinde, YKS birincilerinin çıktığı vilayetleri de duyurdu. Buna göre, 2021-YKS’de Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) oturumunda birinci Adana’dan çıktı. Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumunda, sayısalda birincilik Adana, eşit tartıda birincilik Konya, sözelde birincilik bir daha Adana vilayetlerinden oldu. Yabancı Lisan Testi’nin (YDT) birincileri ise Almanca: Balıkesir, Arapça: Konya, Fransızca: İstanbul, İngilizce: İstanbul, Rusça: Bursa vilayetlerinden belirlendi.

BAYAN ADAYLAR DAHA BAŞARILI

ÖSYM de sonuçların akabinde YKS’ye ait istatiskileri deklare etti. Buna bakılırsa TYT’ye başvuran 2 milyon 592 bin 390 adaydan 2 milyon 416 bin 974’ü imtihana katıldı. Bu adaylardan 2 milyon 416 bin 748’inin imtihanı geçerli sayıldı. TYT’ye katılan adaylardan yüzde 68’i barajı geçerek 150 yahut üzerinde puan aldı. Bayan adayların yüzde 71,75’i, adamların yüzde 64,16’sı barajı geçti. AYT’nin sayısal puan çeşidinde ise adayların yüzde 42,85’i barajı geçerek 180 ve üzerinde puan alırken, sözelde yüzde 60,09’u, eşit yükte yüzde 48,04’ü barajı geçti. YDT’ye katılan adayların ise yüzde 80,68’i 180 ve üzerinde puan alma başarısı gösterdi.

Ders derste öğreniliyor

Hasan Mert

YKS’nin Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sözel birincisi Adana’dan Hasan Mert oldu. Üniversite konusunda sonucunı vermediğini belirten Mert, “Hangi kısmı okumak istediğime karar vermedim. Tercih devrinde farklı üniversiteleri görüp ona nazaran karar vereceğim” dedi. Mert, gelecek yıl imtihana girecek arkadaşlarına da şu tavsiyelerde bulundu: “Sınava gireceklerin evvela daha evvel çıkmış soruları epeyce yeterli incelemesi gerekiyor. bununla birlikte Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı kitapları da fazlaca âlâ takip etmeleri gerekiyor. Bir yandan da okuldaki derslerini hayli yeterli takip etmeliler. Ders, en güzel derste öğreniliyor. En temel tüyolar bunlar.”

Melike Demirbağ

Tercihim Boğaziçi olacak

MYKS’nin eşit tartı kısmı Türkiye birincisi Konya’dan Melike Demirbağ oldu. Konya Pema Koleji Fen Lisesi’nden mezun olan 18 yaşındaki Demirbağ, elde ettiği birincilikle fazlaca memnun olduğunu söylemiş oldu. Demirbağ, Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Milletlerarası Bağlantılar Bölümü’ne kayıt yaptırmak istediğini belirterek, “Sınavlarda aldığımız derecelerden daha fazlasıyız. Kimsenin kendisini puanıyla tanımlamamasını tavsiye ederim” dedi.

Ali Eren Çakıcılı

Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum

YKS’de hem TYT’de tıpkı vakitte AYT sayısalda Türkiye birincisi olan, Adana Kozan Fen Lisesi öğrencisi Ali Eren Çakıcılı, amaçlarını anlattı. Birinci olmak için hayli çalıştığını belirten Çakıcılı, “Bilgisayar mühendisliği istiyorum ancak üniversite konusunda ilerleyen günlerde karar vereceğim” diye konuştu. İmtihanlara 7/24 ders çalışarak hazırlandığını belirten Çakıcılı, “Çalışmamın haddi hesabı yok” dedi. YKS’de ikili birincilik elde eden Ali Eren Çakıcılı, 14 yaşındayken Osmaniye, Adana, Mersin Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Kilis, Niğde ve Kayseri ile 16 ilçeden 350 avcı ve atıcı içinde tek kurşun ve trap müsabakasında da birinci olduğunu söylemiş oldu.

Elif Aluç Gülşen

Tercihlerinizi geniş aralıklı yapın

5 Ağustos’ta başlayacak tercih süreci ile ilgili Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Gülşen, “Salgın niçiniyle 2020 YKS’de uygulanan değişiklikler elbette muvaffakiyet sıralamalarına tesir edecektir. Bu sebeple öğrenciler tercih yaparken 24 tercih hakkı içerisinde geniş aralıklı tercih yapmalılar. Örneğin; Y-EA: 80.000 olan bir öğrencinin 40.000 ile 120.000 içinde tercih yapmasında yarar var” dedi.

UZMANDAN DAYANAK ALIN

Öğrencilerin tercih listelerini oluştururken devlet ya da vakıf üniversitelerinin tercih burslarından yaralanmak için bilhassa birinci 5 tercihi uygun değerlendirmeleri gerektiğine vurgu yapan Gülşen, “Tercih periyodunda öğrencilerin mümkün olduğunca üniversitelerle bağlantıya geçmeli. Üniversitelerin imkânları ile ilgili bilgi almaları gerekiyor ve tercih tecrübeleri yok ise kesinlikle uzmanlardan takviye almalılar” diye konuştu. Aluç konuşmasını şu biçimde sonlandırdı: “Hayalinizdeki kısmı istediğiniz kent ya da üniversitede yerleşemeyeceğiniz için farklı kısımlara yönelmek yerine üniversitelerin yatay geçiş imkanlarını araştırmanızda büyük fayda var.”

Liselerin kapısı dayanak için açık

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, YKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde tercih yapacak öğrencilere liselerde takviye verileceğini duyurdu. Bakan Selçuk, toplumsal medya hesabından “Üniversite kapısını aralayan sevgili gençler” başlığıyla yaptığı paylaşımda, “Kendinizi gerçekleştireceğiniz, üreterek keyifli olacağınız mesleğin en yanlışsız seçim olduğunu unutmayın. Liselerinizin kapısı tercih sürecinde dayanak için sizlere açık” tabirlerini kullandı.

Şentop’un kızı Türkiye 32’ncisi

TBMM Lideri Mustafa Şentop’un kızı Saliha Gülru Şentop, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) kıymetli bir muvaffakiyete imza attı. Saliha Gülru Şentop, imtihana İstanbul’da girdi. Şentop’un kızının açıklanan sonuçlara göre eşit tartı sıralamasında Türkiye 32’ncisi olduğu öğrenildi.