Yeryüzündeki suları daha ayrıntılı inceleyecek: California’dan fırlatıldı

XeeX

New member
ABD-Fransa işbirliğiyle geliştirilen araştırma uydusu, okyanuslardan, göllerden ve ırmakların daha ayrıntılı bilgi toplayarak global ısınma ile uğraşa katkı sağlayacak bir haritalama çalışması için yörüngeye gönderildi.

Yüzey suyu ve okyanus topoğrafyasının kısaltması olan SWOT isimli uydu, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatıldı.

Kennedy Uzay Merkezinin Twitter’daki açıklamasında, “gorev, Dünya’nın suyunu her zamankinden daha yüksek çözünürlükte nazarancek. Uzay aracının aygıtları, 100 metreden daha geniş olan neredeyse tüm ırmakların uzunluğunu birinci defa 3d olarak gözlemleyecek.” tabirlerine yer verdi.

SWOT’un geliştirilmesinde nazaranv alan NASA program bilimcisi Nadya Vinogradova-Shiffer, “Bu epey değerli bir an ve bu hususta epeyce heyecanlıyım. Dünyanın suyunu daha evvel hiç görmediğimiz üzere nazaranceğiz.” dedi.

Bir otomobil büyüklüğündeki uydu, yeryüzünün neredeyse tamamını tarayarak suların yüksekliğini ölçerek bilim erkeklerinın potansiyel riskli alanları belirlemesine yardımcı olarak.

Araştırma kapsamında, milyonlarca göl ve 2,1 milyon kilometre ırmak suyu birfazlaca farklı bilim kısmı açısından incelenmiş olacak.
 
Üst