Yerli üretim robot yunus balığı: Deniz altında gireceği günü bekliyor

XeeX

New member
Önümüzdeki 23 Nisan tarihinde İstanbul Boğazı’nda yüzdürülmesi beklenen ‘askeri robot yunuslar’ tekil yahut sürüler halinde, deniz altında arama, keşif, müşahede, kurtarma, akın ve savunma vazifeleri icra edecek.

Yerli üretim robot yunus balığı.

Eserleriyle ilgili konuşan İBAK Savunma Sanayi Anonim Şirketi yetkilisi Sertan Ayçiçek, 200 kilo 430 kilo içinde bir eser olacağını tabir ederek, “2 metre ile 4 metre ortası boyutlara sahip olacak bu yunuslar. Biz suyun altında haberleşmenin olmadığı yerlerde sürünün avantajından faydalanarak kendi lisanlarında birbiriyle haberleşmesini sağlıyoruz. Su altının gözetlenmesi dinlenmesi ve analizlenmesi, haritalanması ve istihbarat yapabilecek bir eser olarak bunları yaptık. 23 Nisan 2022’de 2 adedinin sırtını göstermiş olacağız. Şu anda 2 tane yüzen yunusumuz var çalışmalar devam ediyor. Üzerinde kamera ve haritalama sistemi olacak. Kriptolu çalışan 3 sistem olacak üstünde. Biz su altında 70 kilometrelik bir menzil içerisinde 18 saat çalışır 6 saat kablosuz olarak şarj olabilir durumdayız. Raporlama şöyle olacak, hayvanın doğal yapısı gereği nefes almak üzere su üstüne çıktığında aşağıdaki bilginin tamamını gökyüzüne iletiyor. Gökyüzünden aldığını da aşağıdaki arkadaşlarına iletiyor olacak. Planlarımızda üzerinde yüksek ölçüde faydalı yüklerde konulabilir durumda olacak. Eser deniz altına gözü kulağı ve silahı olacak” dedi.

Yerli üretim robot yunus balığı.