Yakında arama ve kurtarma grubuna dahil olacak robot fareler

XeeX

New member
Balıklardan köpeklere son senelerda hayvanların birfazlaca robotik versiyonu geliştirildi.

SQuRo ismi verilen dört ayaklı bot gerçek bir fare üzere çömelebilir, ayakta durabilir, yürüyebilir, emekleyebilir ve dönebilir ve hatta kendi yükünün yüzde 91’ine eşit bir yük taşıyabilir.Araştırmacılara nazaran, robotik kelam konusu olduğunda fareler biroldukca geliştirici için değerli bir ilham kaynağı olmuştur.

Grup, “Mağaralarda yaşayan fareler, rakipsiz çeviklikleri ve uyarlanabilirlikleri niçiniyle büyük ilgi gördü” dedi.


Farelerin morfolojisini yahut hareket özelliklerini taklit etmek için epeyce uğraş sarf edildi. Fareler, uzun ince gövdeleri ve çeviklikleri yardımıyla dar alanlardan geçmekte ustadırlar.

SQuRo’yu geliştirmek için araştırmacılar, tıpkı gerçek hayvan üzere uzun ve esnek bir omurga oluşturarak farelerin bedenlerini ve hareketlerini incelediler.


Saha testleri sırasında SQuRo, 3,5 inç genişliğindeki sistemsiz bir geçitten geçmeyi, 1,1 inç yüksekliğindeki bir pürüzü geçmeyi ve 15 derece eğime tırmanmayı başardı.

Araştırmacılar, “SQuRo, kendi yükünün %91’ine eşit bir yük taşıdıktan daha sonra bile sabit bir hareket gerçekleştirebiliyor, bu da küçük boyutlu dörtlü robotlara kıyasla üstün yük taşıma kapasitesini gösteriyor.” dedi.

Grup, farenin bir gün arama ve kurtarma nazaranvlerine yardım etmek için kullanılabileceğini umuyor.
 
Üst