Valiliklere talimat gönderildi: Yüz yüze eğitimde üst seviye güvenlik

Sefer

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanlığı 2021-2022 yılı eğitim öğretim periyodunda öğrencilerin inançlı biçimde okullara gidip gelmesini sağlamak üzere güvenlik tedbirlerini sıkılaştırdı. Emniyet ve jandarma ünitelerince okul ve etraflarında ağır güvenlik tedbirleri alınacak.

OKULLARDA, SABİT OLARAK KOLLUK VE İNANÇLI EĞİTİM UYUM VAZİFELİLERİ BULUNACAK

Kolluk ünitelerince yapılan değerlendirmeler sonucunda öncelik kategorisinde olduğu belirlenen okullarda sabit olarak “okul kolluk gorevlisi”, okul idaresi ile daima irtibat halinde bulunacak “güvenli eğitim uyum bakılırsavlisi”, okulların giriş ve çıkış saatleri öncesi okul etrafında ve öğrencilerin ağır olarak bulunduğu yerlerde görünür/hakim noktalarda nazaranv yapacak “devriye/ekip personeli” ile özel güvenlik bakılırsavlileri bakılırsav yapacak.

Yeni devirde okullarda 1.054 okul kolluk bakılırsavlisi, 22 bin 772 inançlı eğitim uyum bakılırsavlisi, 6 bin 523 devriye grubunda toplam 19 bin 569 kolluk işçisi vazifeli olacak. Ayrıyeten Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafınca Toplum Faydasına Program dahilinde 10 bin özel güvenlik bakılırsavlisi de okulların güvenliğini sağlayacak.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı okul kolluk nazaranvlisi, inançlı eğitim uyum vazifelisi ile okul giriş çıkışlarında nazaranv alacak devriye gruplarının bakılırsav ve sorumluluklarını belirleyen talimatı valiliklere gönderdi.

MESAİ SAATLERİNDE VAZİFE YERLERİNİ TERK ETMEYECEKLER

Eğitim müddeti boyunca bakılırsav yapacak olan okul kolluk vazifelileri, bakılırsavli oldukları okullarda öğrenci giriş saatinden yarım saat evvel hazır bulunacak. Mesai saatlerinde vazife yerlerini asla terk etmeyecek. Okul yönetimi ile daima irtibat ve bağlantı halinde olacak. Okul giriş-çıkış saatleri başta olmak üzere asayiş ve trafik tarafından gerekli önlemleri alacak.

Okulda uyuşturucu, uyarıcı husus satışı ve kullanmasını engelleyecek. Okul önleri ve yakın etrafında, kabahat işlemede kullanılabilecek kesici, delici, patlayıcı vb. öteki ögeleri satan, taşıyan ve bulunduran şahıslar hakkında süreç yapacak.

Okulların giriş çıkış saatlerinde bakılırsav alan devriye takımlar, okul önünde ve etrafında okulla alakası olmayan ya da kuşkulu görülen şahıslarla ilgili denetimleri yapacak. Gerekli durumlarda isimli ve idari süreçler uygulayarak okul etrafından bu şahısları uzaklaştırılacak.

Okul etraflarında inançlı eğitim ortamını bozan, seyyar satıcılar ile yönteme ters yiyecek içecek satanların men edilmesi için belediye zabıtası ile irtibat ve uyum sağlayacak. Okul etrafında öğrencilere sigara ve alkollü içki satan işyerleri hakkında süreç yapacak. Trafik Şube Müdürlüğü takımları ile koordineli çalışarak okul servis araçlarının kontrolünü yapacak.