Uzmanından ihtar: “Evde saç boyamak tehlikeli olabilir”

Batu19

New member
Londra’da yaşayan ve kurucusu olduğu Hairbysam’de saç tasarım hizmeti veren Samet Zili boyama sürecinde alerji üzere istenmeyen durumlarla karşılaşmamaları için ihtarlarda bulunarak, “Saçlarında beyaz görmek birden fazla bayanın istemediği bir durumdur. Bayanlar, beyaz saç gördüğünde yahut kendileri saç renklerinde değişim yapmak istediklerinde birinci vakit içinderda saç boyatmak için kuaföre gitmeyi tercih etmelidir. Örneğin, İngiltere’de saç boyatmak istiyorsanız, birinci vakit içinderda saç derileriniz için alerji testi yaptırmanız gerekir. Bu test olmadan saç boyatma süreci yapanlara ağır cezalar verilmektedir” tabirlerini kullandı.

Türk saç dizayncı Samet Zili kullanılan saç boyaları ve boyama süreciyle ilgili bilgileri ise şu biçimde aktardı:

“Saç boyamada kullanılan boyaların içerisindeki hususlar, önemli alerjik tepkilere niye olabilir. Kullanılan saç boyalarının Sıhhat Bakanlığı tarafınca onaylanmış ve kaliteli eserler bulunmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bilhassa, epeyce erken yaşlarda başlayan yahut bir ayda birkaç kez yapılan saç boyama süreçleri, deri dâhil bütün bedende alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor. Kalitesiz eser satın alınarak meskende yapılan saç boyama süreçlerinde de bu üzere sıhhat meseleleri ile karşılaşılması ihtimali yüksektir. Saç rengini sarıya boyatmak isteyen bayanlar açıcı uyguluyor ancak bu durum deriye ziyan verebiliyor. Ayrıyeten saçın canlılığı, parlaklığı azalıyor ve saçta ve ciltte yıpranma süreci başlıyor”

“Önce sıhhat daha sonra güzellik” diyen ünlü kuaför Zili, kendisi ile görüşmek isteyen meslektaşlarına Londra’da online eğitimle saçın yapısı hakkında bilgiler veriyor ve 18 yıllık deneyimlerini de onlarla paylaşıyor.

Alerjiye sebep olan PDP unsuru

Samet Zili ayrıyeten, “Saç boyalarında alerjiye sebep olabilen etken husus PDP (Parafenilendiamin), bununla birlikte süreksiz yapılan dövmelerde de mevcuttur. Kimi hassas cilde sahip olan bireylerde PDP unsuru, cilt ile ikinci sefer temas ettiğinde alerji de başlamış olur. O bölgede kızarıklık, sulanma ve kaşıntı görülebilir. ondan sonrasında bu bölgelerin enfeksiyon kapma riski de çok yüksektir. Bu yüzden bayanlar profesyonel kuaförler ile çalışmalıdır” diyerek bahsin ciddiyetine de dikkat çekti.

Saç boyası çeşitlerinin hepsi alerji yapar mı?

Saç boyalarındaki fiyat farklılığının, saç boyası seçimindeki karar sürecini etkilediğini belirten Zili, “Bu durum, şahıstan bireye nazaran değişiyor. Fakat cilt sıhhati ve alerji açısından en riskli olan iki çeşit boya vardır. Bunlar organik ve kalıcı saç boyalarıdır. Organik boyalar çoklukla hamilelik periyotlarında bayanların en epeyce tercih ettiği boya çeşitlerindendir. Bu boyalar, toz yahut sıvı biçimde kullanılabiliyor. Saçta kalma mühleti daha uzun olduğu için yan tesirleri ve alerjiye maruz kalma ihtimali de daha yüksektir. Bayanların öncelikli olarak kendi doğal saç renklerini kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst