Uzman öğretmenlik imtihan sonuçları belirtildi

Sefer

Global Mod
Global Mod
Uzman öğretmenlik imtihan sonuçları belirtildi. Türkiye genelinde 81 vilayette 1489 okulda 28 bin 650 salonda düzenlenen imtihanın sonuçları, MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafınca paylaşıldı.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHAN SONUÇLARI AÇIKLANDI

2022 Öğretmenlik Meslek Basamakları İmtihan kararı, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafınca belirtildi.

Sınav kararına bakılırsa uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı alanlara, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren unvanları için öngörülen eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için farklı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SONUÇLARI DUYURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca yapılan açıklama daha sonrasında, uzman öğretmenlik imtihan sonuçları belirtildi.

Açıklamada; “Uzman öğretmenlik imtihanında 422 bin 368 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla bir arada 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkını kazandı. Başöğretmenlik imtihanında 66 bin 422 öğretmenimiz başarılı oldu.” tabirlerine yer verildi.

SINAVA 595 BİN 598 KİŞİ BAŞVURMUŞTU

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihindeki 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayanılarak hazırlanan “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği”ne göre öğretmenlik, adaylık devrinden daha sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç meslek basamağına ayrıldı.

Öğretmenlik meslek basamakları eğitimleri için 614 bin 390 öğretmen başvurdu. Bu öğretmenlerin yüzde 99’u yani 606 bin 185’i eğitimlerini tamamladı.

Sınava toplam müracaat sayısı 595 bin 598 oldu.

Türkiye’de hala 75 bin 506 uzman öğretmen, 89 başöğretmen bulunuyor.