Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk TVNET’te merak edilenleri yanıtladı: 110 ilçeye özel proje hayata geçiyor

Sefer

Global Mod
Global Mod
TVNET Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu’nun sunduğu Net Bakış Özel programının bu haftaki konuğu Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki;

Ulusal Grubumuza muvaffakiyetler diliyorum. Bugün Eskişehir’deyiz. 30 civarında masal konutumuz var bu da onlardan birisi. Bütün vilayetlerimizde ve büyük ilçelerimizde masal meskenleri açmayı hedefliyoruz.

İstiyoruz ki, çocuklarımızı masalları Anadolu kültürüyle birlikte benimsesin. Anadolu külçeşidini masallar vasıtasıyla çocuklarımıza aktarmak istiyoruz. Anadolu masal meskenlerinde bir fazlaca sanat alanında eğitim veriliyor.

LGS’de benzeri soru savları

Çok somut olarak ne yaptığımızın farkındayız. En kuvvetli ölçme kıymetlendirme grubu bizde. Bu imtihana hazırlanan çocuklarımız için kuvvetli bir altyapımız var. Nerede olursa olsun yüz yüze öğretmenleriyle görüşüp, bu derslerle ilgili her şeyi sorabiliyorlar.

‘Çocuklar hiç bir biçimde öğretmen yahut ders görmedi’ tezleri asla kelam konusu değil. Bunu fazlaca argümanlı söylüyorum. Bu imtihanla ilgili de yüzde 10 civarında bir kontenjan var. Her vakit bu kontenjan dolar, güç soru kolay soru vardır. Bu imtihanın ne kadar sıkıntı, dikkat isteyen bir imtihan olduğunu biliyorum. Tıkır tıkır işleyen bir imtihan.

Matematik sorularının zorluğu konusunda bir grup sözler var. Daha kolay olabilir miydi? Doğal ki olabilirdi lakin çocuklar burada belirli bir sıralamaya giriyorlar. Kolay sorular sıralama yapmamızı zorlaştırıyor.

Emsal soru savları ise büsbütün dedikodu, o denli bir şey olsa aslına bakarsan sorular birinci 1-2 saatte çıkarılırdı. Burada bir niyet var.

Sonuçlar 30 Haziran’da açıklanacak ben imtihana giren her çocuğumuzu kutluyorum.

Öğretmenlerin aşılanması süreci

Doktorlardan daha sonra aşılanan birinci meslek kümesi öğretmenler oldu. Şu anda tüm öğretmenlerimizin aşılanmasıyla ilgili randevu süreci tamamlandı. esasen epeyce kısa bir vakitte bu aşılama süreci tamamlanacaktır. Eğitimi yüz yüze yapmanın gayesindeyiz.

Bizim yaza ve kışa bakılırsa önlemlerimiz var. niye açıp kapatıyorsunuz dediklerinde fazlaca net olarak “Önce sağlık” diyoruz. Çocuklarımız için risk fazlaca az. Hedefimiz eylülde okulları açmak.

Öğrenciler aşılanacak mı?

Eğitimsel kısmıyla biz ilgileniyoruz ancak sıhhat kısmına ben karışamam. Dünya ülkelerini de izliyoruz. Sıhhat Bakanlığımızın da çalışmaları var. Çocuklarımızın sıhhati bakanlığımız tarafınca dikkatle ele alınıyor. Çocuklarla ilgili riskin hayli düşük olması bizi rahatlatıyor. bu biçimde “niçin okulu kapatıyorsunuz” diyorlar? Öğretmenlerimiz için bir risk oluşturuyor. Öğretmenlerimiz ziyan bakılırsaceği için eleştirilebiliriz ancak ben o denli bir riske giremem.

Destekleme ve yetiştirme yaz kursları

Bizim ulusal destekleme ismini verdiğimiz şemsiye bir programımız var. Bu, bir buçuk yılı içeren bir program. 21 Haziran’dan başlayan 5 Temmuz’da öteki bir evreye geçen ve eylül ayında üçüncü kademeye geçen bir program. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, hangi vilayette, ilçede, yaş kümesinde, gelir kümesinde ne çeşit sorun olduğuna dair datalar sunuyor. Biz de buna bakılırsa önlem alıyoruz. Belirlenen 110 ilçe için öbür ilçelerde olmayan meseleler belirledik, buralar için özel çalışmalar yapacağız.

Öğretmenlerimizle, okul müdürlerimizle, vilayet ulusal eğitim müdürlükleriyle görüşüyoruz. Okullardaki eksiklikleri en âlâ onlar bilir. “Telafide ben de varım” projesini hayata geçirdik. Hangi ilçede hangi faaliyet var internet sitesinden öğrenilebiliyor. Öteki bakanlıklarımızın ve belediye birliğinin de takviyeleri var.

İsteyenin istediği aktifliğe katılacağı fazlaca sıradan bir uygulama. Spor fazlaca değerli, hareket etmeyen bir çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi kasvete girer.

Faaliyetlerin tamamı gün ve ay olarak belirli. Gayemiz yeni eğitim devrinde çocukların biraz daha canlı ve memnun olması.

Bunu da birinci kere duyurayım, 2 Temmuz’da gereksinim duyan velilerimiz isterlerse fiziki karneyi alabilirler.

Avrupa’da da okulları açma eğilimi var. Dünyada 10 yaş altına maske takmak yasak. Öğretmenler tam vakitli okuldalar. Çok az ülkeler var okulları kapatan. Bizim üzere OECD ülkeleri içinde epey kapatan ülkeler de var. Biz de birinci 5’in içindeyız.

Niyetimiz tümüyle yüz yüze eğitim yapmak. EBA’nın dünyada birinci olması durduk yere olmadı. Çok önemli bir altyapı çalışması yaptık. Dersler bazında yayın yapabilen 2-3 ülke var. Birisi de Türkiye…Hibrit eğitim, harmanlanmış eğitim hayli değerli bir pahaya sahip. Çocuklar, bizim eski sistematiğimizden epeyce yararlanamayacaklar, dönüşüme muhtaçlığımız var.

Hijyen harcamalarımız son bir yılda 10 kat arttı. Şanslı olduğumuz taraf üretimi meslek liseleri yapıyor, ıstırap hayatıyoruz. Okulların standartlara uygun olup olmadığını bağımsız kurumlara yaptırıyoruz.

Pandemi devrinde eğitim

Öğretmenler bu sürecin gerçek kahramanları. Dünyada birinci kere ortaya çıkan uzaktan eğitim sorununu, 2-3 ay üzere kısa bir müddetde sıkıntılar bulunmasına karşın fedakarlıkla hallettiler. Bunu niye vurguluyorum? Avrupa başta olmak üzere biroldukça ülke bunu denedi ancak başaramadı. Bu süreçte velilerle ilgiler değişti. Okul-aile iş birlikleri değişti.

Öğretmen atamaları

2003’ten bu yana AK Parti periyodunda atama konusunda kıymetli bir çıta vardı. Öğretmenlerin 3’te 2’si bu vakitte atandı. Uğraşlarımız daha fazla atma istikametinde devam ediyor. Bekleyelim gorelim.

Çanakkale kahramanları için özel proje

106 yıl geçti, biz çocuklarımızı oraya götürerek anılarını yaşatıyoruz. Savaş devrinde alana giden ülkenin müellifleri, oradaki kanılarını kaleme alıyorlar. Hitabe-i Şükran başlıklı yazıyla da somutlaştırıyorlar. O günden data yaş kümeleri dikkate alınarak, bir yayın yapma çabaları var. Kalemi güçlü öğretmenlerimiz var, “Sizi Çanakkale’ye götürelim” dedik. Motamot Ömer Seyfettin’in gittiği üzere gittiler. Oranın kahramanlarını bir daha gözden geçirip, kiminle özdeşleştiyse onu yazdı. Çocuklar için 10 kitap oluşturduk ve çoğaltıp yüz binlere dağıtacağız.

Çocuklarımızın sloganlarla değil de öykülerle bir daha bir daha almaları ve o kültürü yaşatmaları lazım. Biz bu mevzuda beraberliğimiz korumalıyız.

Hayalimde Türkiye’nin 2-1 kazandığını gördüm. Bizim Çocuklar’a muvaffakiyetler diliyorum.