Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk TVNET’te gündeme ait konuşuyor

Sefer

Global Mod
Global Mod
TVNET Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu’nun sunduğu Net Bakış Özel programının bu haftaki konuğu Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde;

Ulusal Kadromuza muvaffakiyetler diliyorum. Bugün Eskişehir’deyiz. 30 civarında masal meskenimiz var bu da onlardan birisi. Bütün vilayetlerimizde ve büyük ilçelerimizde bundan açmayı hedefliyoruz.

İstiyoruz ki çocuklarımızı masalları Anadolu kültürüyle bir arada benimsesin. Anadolu külçeşidini masallar vasıtasıyla çocuklarımıza aktarmak istiyoruz. Anadolu masal konutlarında bir epeyce sanat alanında eğitim veriliyor.

LGS’de benzeri soru argümanları

Çok somut olarak ne yaptığımızın farkındayız. En kuvvetli ölçme kıymetlendirme grubu bizde. Bu imtihana hazırlanan çocuklarımız için kuvvetli bir altyapımız var. Nerede olursa olsun yüz yüze öğretmenleriyle görüşüp, bu derslerle ilgili her şeyi sorabiliyorlar.

‘Çocuklar hiç bir biçimde öğretmen yahut ders görmedi’ tezleri asla kelam konusu değil. Bunu epey argümanlı söylüyorum. Bu imtihanla ilgili de yüzde 10 civarında bir kontenjan var. Her vakit bu kontenjan dolar, güç soru kolay soru vardır. Bu imtihanın ne kadar güç, dikkat isteyen bir imtihan olduğunu biliyorum. Tıkır tıkır işleyen bir imtihan.

Matematik sorularının zorluğu konusunda bir grup tabirler var. Daha kolay olabilir miydi? Doğal ki olabilirdi lakin çocuklar burada muhakkak bir sıralamaya giriyorlar. Kolay sorular sıralama yapmamızı zorlaştırıyor.

Benzeri soru tezleri ise büsbütün dedikodu, o denli bir şey olsa esasen sorular birinci 1-2 saatte çıkarılırdı. Burada bir niyet var.

Sonuçlar 30 Haziran’da açıklanacak ben imtihana giren her çocuğumuzu kutluyorum.

Detaylar geliyor…