Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Yarıyıl tatili öne alınmayacak

Sefer

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer CNN Türk canlı yayınında gündeme ait açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Özer’in konuşmasından satır başları şu biçimde;

“Şu anda tüm Türkiye inandı ki gerekli önlemler alındığında haftada 5 gün Yüz Yüze Eğitim devam edebilir. Bugün prestijiyle 3 bin 451 tane sınıfımız koronavirüs yahut yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verdi. Aşikâr bir basamağa gelirse tedbirlerimizi tekrar gözden geçirebiliriz. Okullar birinci açılması, son kapatılması gereken yerlerdir.

ÖĞRETMENLERDE AŞILANMA ORANI

En büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının devasa yükseklikte olması. Bir doz aşılanma oranı yaklaşık yüzde 94, en az 2 doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 89. Yüzde 5 civarında da aşı olmayıp antikor geliştiren öğretmenimiz var. Toplamda yüzde 94. Üçüncü doz aşılanan öğretmenimiz bugün prestijiyle yüzde 41.

İngiltere, Almanya, Fransa üzere haftada 5 gün yüz yüze eğitime devam eden birçok ülkeye nazaran öğretmenlerimizin aşılanma oranı devasa yükseklikte.

YARIYIL TATİLİ ÖNE ALINACAK MI?

Şu an için tatili bir hafta öne almak üzere bir planlamamız yok. Elimizdeki bilgiler yüz yüze eğitime orta vermeyi yahut tatili bir hafta öne getirmeyi gerektirmiyor.

850 bin sınıftan 3 bin 451 tane sınıf… Biz on binleri gördük Omicron yokken. 71 bine yakın okulumuzda tüm sınıfları kapatılmış olan hiç bir okulumuz bulunmamaktadır, Omicron’daki süratli yayılıma karşın. Kimi okullarda yalnızca 2-3 derslik var.

Birileri tatil bekliyorsa üzgünüm, şu an için yüz yüze eğitime devam ediyoruz. Öğrencilerimiz fazlaca daha istekliler. Bir taraftan yüz yüze eğitimi açık tutmaya çalışırken bir taraftan da geçmiş 1.5 yılın kayıplarıyla ilgili dünya kadar aktiflik yapıyoruz.

Bu süreçte öğretmenlerimiz bakanlığın telafi edici sistemlerinin epeyce ötesine geçerek derslere başlarken geçmiş kayıplara ait kazanım sağlamak için hayli büyük fedakarlık gösterdiler. Bakanlık olarak biz de 10, 11 ve 12. sınıflarda, ortaokulda 6, 7 ve 8. sınıflarda destekleme yetiştirme kurslarımız hizmet veriyor. 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm sınıf düzeylerinde yardımcı kaynaklar verdik. Şu ana kadar 23.5 milyon yardımcı kitabı 81 vilayetimize ulaştırdık.”
 
Üst