Ulusal Eğitim Bakanı Özer iklim değişikliği konusunda gelinen noktayı anlattı: Bin okulda yeşil eğitim

Sefer

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda iklim değişikliği konusunda yapılan çalışmaları anlattı. Okullarda 2015’ten beri verilen ‘çevre eğitim’ dersi olduğunu hatırlatan Bakan Özer, “Bu ders, 7 yahut 8. sınıfta seçmeli ders olarak okutuluyordu. Onu ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ biçiminde değiştirdik. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile bir arada içeriğini, müfredatını güncelledik. 6-7 ve 8’inci sınıflara seçmeli ders olarak koyduk. Öğretmenlerin mesleksel eğitimini desteklemek için ‘Öğretmen Bilişim Ağı’ diye bir platform da oluşturduk. Orada da yükü sıfır atık, çevre-iklim değişikliği, etraf hassaslığı ile ilgili derslere verdik” diye konuştu.ELEKTRİKLERİNİ ÜRETECEKLER

2019’da hayata geçirilen ‘çevre dostu okul projesi’nin devam ettiğini belirten Bakan Özer, “Tüm ülkede ilkokullar yüklü olmak üzere, temel eğitim düzeyinde toplam 1000 etraf dostu okul belirledik. Okullarımızın güç gereksinimini mümkün olduğunca güç panelleri üzerinden karşılayacağız. Yağmur suları hem bahçede hem tuvaletlerde kullanılacak. Su tasarrufu ile ilgili düzenekler olacak. Lavabo bataryaları, aydınlatmalar değişecek. Yemekhanelerin tüm besin atıklarından gübre elde edilecek ve çiçek yetiştirilecek” dedi.
Mahmut Özer


SIFIR ATIK KÜTÜPHANELERİ DEVAM EDİYOR

Okullarda kurulan sıfır atık kütüphaneleriyle ilgili bilgi veren Bakan Özer, şöyleki devam etti:

“Şu ana kadar 328 tane okulda, geri dönüşüm yoluyla “sıfır atık” kütüphanesi yaptık. Etraf dostu okullar tüm okulların öğrencileri ve öğretmenleri tarafınca da ziyaret edilebilecek ve birer mükemmeliyet merkezi olacak. bu biçimdece bu okullar örnek ve öncü olacak. Proje devam ederken tahminen şu anda ön görmediğimiz bir sürü hoş şey ortaya çıkacak.”

Öğretmenlere eğitim verildi

1000 Etraf Dostu Okul Projesi’nin bilgileri önümüzde hafta açıklanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer projenin tanıtımını yapacak. “Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi” kapsamında 21 Mart’ta başlayan ve 27 Mart’a kadar Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden sürecek uzaktan eğitimde İklim Değişikliği ve Etraf Eğitimi Semineri’ne 20 bin, Atık İdaresi ve Sıfır Atık Semineri’ne de 20 bin öğretmenin katıldığı bildirildi.
 
Üst