Üç çocuk annesi 4 torun sahibi Neriman teyze liseden mezun oldu: Şimdiki maksadı hukuk okumak

Sefer

Global Mod
Global Mod
Üç çocuk annesi 4 torun sahibi Neriman Erbakılırsan İlkadım ilçesinde bulunan İstiklal Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayarlı Muhasebe Kısmından muvaffakiyetle mezun oldu. Diplomasını ise Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Coşkun Esen’in elinden aldı. Geçmişte birtakım problemlerinden dolayı liseyi yarıda bırakan Neriman Ernazarann azimle 75 yaşında liseyi bitirerek hayalini gerçekleştirdi.

“İçimde ukde kalmıştı, daima hayal ettim”

3 çocuğunu da okutarak üniversite mezunu yaptığını tabir eden Ergoren, “Topluma saygılı, faydalı bireyler olarak yetiştirmek için elimden gelen bütün uğraşı gösterdim. Kendim lisedeyken eğitimim birtakım niçinlerden dolayı yarım kaldı. İçimde bu durum bir ukde olarak kaldı. Onun sızısı içimden hiç gitmedi. Çocuklarımı yetiştirirken daima kendim hayal ettim, hayal kurdum. Bende inşallah bir gün yarım kalan lise ömrümü bitiririm diye. Geçen sene artık çocuklarımı büyüttüm. Sıranın bana geldiğine inandım.

Geçen sene okuluma müracaat ettim. Kalan derslerimi tamamladım. Bir yıl ortasında epey çalıştım. Diplomayı almayı garantiledim. Bu sene ders çalışırken eşim, çocuklarım bana hayli takviye oldu. Eşim kalem, silgi defter daima bunları bana aldı. Derslerimi takip etti. Çalışmalarıma beni teşvik. Ne yazık ki eşim benim diploma almamı goremedi. 6 ay evvel eşimi kaybettim. Diplomamı alınca mezarını ziyaret ettim. Bugün ben okuduysam bir daha bugün hürriyetimiz yardımıyla okudum” dedi.

“Gençler sakın eğitimlerinizi bırakmayın”

Gençlere tavsiyelerde bulunan Neriman Erbakılırsan, “Çok bunaldığım vakit içinder oldu. Başaramayacağım korkusu yaşadım lakin yılmadım. Ben mezun olamamıştım. İçimde ukde kalmıştı. niye yarım bıraktım diye bunun acısını, hüznünü içimde daima çektim. Çocuklarımı yetiştirirken bu sızı hiç dinmedi. Geçen sene sıranın bana geldiğini düşündüm. Gençlere tavsiyem; sakın eğitimlerini yarım bırakmasınlar. hiç bir niye eğitimi yarım bırakmak için sebep değildir. Ben badireler atlattım bu yaşıma gelince kadar. Bu yaşıma kadar okuma fikrinden hiç vazgeçmedim. 75 yaşında lise diplomamı aldım ve fazlaca mutluyum” halinde konuştu.