TUSAŞ 500 öğrenciyle ‘temsili iş sözleşmesi’ imzalayarak çocukların hayallerine kapı araladı

Sefer

Global Mod
Global Mod
TUSAŞ, Anadolu Ajansı’nın paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST’te havacılık alanında meslek yapmak isteyen mühendis adaylarıyla bir ortaya geldi.

Mühendisliğe ilgiyi ilkokuldan liseye yaygınlaştırmak isteyen TUSAŞ, standını ziyaret eden çocuklara da “iş başvurusu” daveti yaptı ve 500’den çok ilkokul ve lise öğrencisiyle “temsili iş sözleşmesi” imzaladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, TEKNOFEST ve şirketin bu kapsamda yürüttüğü çalışmalara ait açıklamalarda bulundu.

Nasrettin Hoca fıkrasına atıf yaparak “Göl maya tuttu” diyen Kotil, TEKNOFEST’in gençleri yüreklendirme, dikkatlerini çekme emeline ulaştığına tanıklık ettiğini söylemiş oldu.

Avrupa’da eğitim nazarann, Türkiye’ye konuk olarak gelen öğrencileri gördüğünü anlatan Kotil, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Bu olağan bir şey, bunu garipsemeyin. Almanya’yı, Fransa’yı bırakacak, tahminen orada doğmuş Türk kökenli insan niye gelmek istiyor, zira burada bir heyecan var. Türkiye ortasında bunu görmüyor olabiliriz. İHA’larımız, uçaklarımız, teknolojimiz ve şu anda yapıp teslim etme kelamı verdiğimiz Ulusal Muharip Uçak, Hürjet, Gökbey… Bunlar Türkler için bir vakit içinder hayaldi. Çocukları için de hayaldi. Bunlar şu anda gerçek. Bu gerçekleri gördükleri için içleri kaynıyor ve Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Dediğimiz şu; Lütfen gelin. Zira Türkiye’de epey proje var. Türkiye kendi imkanlarıyla 5. kuşak savaş uçağı yapıyor. Bu hepsinden âlâ olacak. Gençler, yurt dışı bunu görüyorlar. Gökbey birinci uçuşunu yaptığında Almanya’nın meşhur mecmuası “Türkler bunu nasıl yapabilir” diye bir yazı yazmıştı. TEI, motorunu yapayım dediğinde tamamıyla çıldırmışlardı. Bu çocuklar, bu fuar insanları çıldırtıyor. Gençleri müspet, çekemeyenleri negatif manada çıldırtan bir şenlik.”

Çocuklar hangarda kendi uçağını yapacak

Fuarda “ilkokulda olsan bile TUSAŞ’a iş başvurusu yap” davetinde bulunduklarını söz eden Kotil, “Fransız, Alman, İngiliz, İtalyan hepsi gençlerini epey erken yaşta bir mesleğe heveslendiriyor. İlkokul çocukları için aktivite yapmışlar, bina yapmışlar. Çocuk hem okuyor, hafta sonu oraya gelip kendine uçak yapıyor. TUSAŞ olarak yeni bir karar verdik. Ankara’da minikler için epey hoş bir hangar yapıyoruz, atölye kuruyoruz, imkanlar vereceğiz. 1 sene sürebilir, inşaatı başlamadı çabucak hemen. Öteki kentten de gelebilir. Hafta sonu orada kendi eserini yapacaklar.” dedi.

“Çatır çatır yapıyoruz”

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri ve TEKNOFEST İdare Heyeti Lideri Selçuk Bayraktar’ın öncülüğünde mütevazi biçimde başlayan TEKNOFEST’in artık oturduğunu vurgulayan Kotil, şunları kaydetti:

“Türk genci, çocuklar şu anda ben 5. jenerasyon savaş uçağı yapıyorum diyor. Göl maya tuttu. Bunun devam etmesi gerekiyor. Anne-babalara epey iş düşüyor. Birfazlaca ailede şunu gördüm; Yapamayız, edemeyiz. Gençliğimizde başımız o kadar doldu, yüreğimiz o kadar parçalandı ki yaptırmazlar, ettirmezler denildi. Bir yaşıma kadar ben de Türkiye’ye uçak yaptırmazlar diyordum, ne demek yaptırmazlar, yapamıyormuşuz da ondan dolayı. Artık çatır çatır yapıyoruz. Gökbey 12 kişilik bir helikopter, yaptık uçuyor. Jandarmaya gelecek sene bugünlerde 3 tane teslim edeceğiz. Gittiğin yoldan ayrılmazsan, düştüğün çukurlar canını sıkmazsa sonunda karşıya geçersin.”

Gençlerin, çocukların gözündeki heyecanın kendisini de heyecanlandırdığını vurgulayan Kotil, “Yaptıkları uçaklar bizim üzere bir şirket için çakma uçaklar fakat başım gözüm üzerine. Gelsinler takviye olacağız” sözlerini kullandı.