Türkiye’den Filistinli çocuklara ‘oyun sandığı’: MEB’in hazırladığı eğitim setleri yola çıktı

Sefer

Global Mod
Global Mod
Bakanlık okul öncesi eğitime erişemeyen çocuklara meskenlerinde ulaşmak için hazırladığı ‘Benim Oyun Sandığım’ eğitim setini bu kere Filistinli çocuklar için hazırladı.

Çocukların tüm gelişim alanlarını destekleyecek nitelikte hazırlanan Filistinli 1000 aileye ulaştırılacak oyun sandıklarının ortasında boya seti, büyüteç, dama taşları, geçmeli ünite küpler, geometri tahtası ve lastikleri, kale yapı blokları, kırtasiye seti, ksilofon, oyun halısı, eşleştirme kartları, oyun hamuru, oyuncaklar üzere gereçler yer aldı.

Eğitim setinin Filistinli çocuklara gönderilmesi niçiniyle Elmadağ ilçesi Hasanoğlan’daki Ders Aletleri Üretim Merkezi’nde Merasim nizam düzenlendi. Merasime Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı.

AA

‘FİLİSTİN TÜM İNSANLIĞIN KANAYAN YARASI’

Bakan Selçuk, geçen günlerde Filistin’de üzücü olaylar yaşandığını belirterek, “Filistin tüm İslam aleminin tüm insanlığın bir sorunu ve kanayan bir yarası. Hepimiz Filistinli kardeşlerimiz için elimizden geleni yapmak ve bilhassa çocuklar için neler yapabileceğimiz konusunda daha fazla hassas olmak durumundayız. Biz Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye’deki çocuklarımıza oyun sandıklarımızı gönderiyoruz ve onların eğitimlerine katkıda bulunuyoruz. İstedik ki ‘Filistinli çocuklarımız da bu oyun sandıklardan yararlansın ve biz çocuklara ne gönderelim’ diye düşündüğümüzde benim oyun sandığım birinci aklımıza gelen şey oldu” dedi.

AA

‘ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR’

Savaşın en hayli çocukları etkilediğini anlatan Selçuk, “Bu durum elbette vicdanlarımızı kanatıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak olağan olarak eğitimin ortasından bir şey yapmayı evvela arzuluyoruz ve koşullar oluştukça Filistin’deki çocuklarımız için de daha fazla işler, projeler yapmayı hedefliyoruz.

Sağlıklı olarak muhakkak ortamlarda bulunmak, âlâ bir eğitim almak, hoş yerlerde bulunmak hepsinin hakkı ve bu temel hakka da bizim bir biçimde katkıda bulunmamız gerekiyor.

Bu çalışma Genel müdürlüğümüzün Ders Aletleri Üretim Merkezi ile birlikte oluşturduğu bir proje ve büsbütün Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın kendi mamüllerinden oluşan bir sandık bu. İçindeki malzemeler bilim insanları tarafınca özel olarak seçildi ve çocukların gelişim seviyeleri dikkate alınarak oluşturuldu.

Benim oyun sandığım seti, bizim alanda deneme imkanı bulduğumuz fazlaca pratik bir sandık ve çocukların eğitimine sahiden büyük katkı sağladığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bakan Selçuk ayrıyeten, sandıklardan içine Türk ve Filistin bayrağı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanlığın Türkçe ve Arapça iletilerinin da yerleştirildiğini belirtti.

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistinli çocuklar için kaleme aldığı ileti da eğitim seti içerisinde bulundu.

ERDOĞAN’IN İLETİSİ

Erdoğan, Filistinli çocuklara gönderdiği bildirisinde, “İstikbalimizin mimarı sevgili evladım; sokaklarından bal ve gül akan Filistin güç günler yaşıyor. İşgalin, yıkımın, bombaların altında çocuk olmanın kuvvetliğünü biliyoruz.

Türk Milleti olarak bizler uzakta değil, çabucak yanı başındayız. Oyun oynamaktan, hayal kurmaktan, hayallerin için çaba etmekten lütfen vaz geçme! Zulmün karanlığı ne kadar koyu olursa olsun, şafağın aydınlığına karşı duramaz.

Sokaklarda özgürce koşturacağın, gökyüzüne korkusuzca bakacağın günler kesinlikle gelecek. Doğan gün umuttur çocuğum, yüzünü güneşe dön. Aklımızdasın, gönlümüzdesin, dualarımızdasın! Sevgiyle gözlerinden öpüyorum”
tabirlerini kullandı.

AA

Konuşmaların akabinde ‘Benim Oyun Sandığım’ eğitim setinin bulunduğu TIR uğurlandı.