Türkiye’de her 5 bayandan biri rahim ağzı kanserine davetiye çıkaran HPV virüsünü taşıyor

Batu19

New member
Dünyada bayanlar içinde en yaygın görülen 4. kanser tipi olan rahim ağzı kanseri, pandemide daha büyük bir tehdide dönüştü. Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ülkelerin %43’ünün sıhhat imkanlarını pandemi ile gayrete aktarmasından ötürü rahim ağzı kanseri tedavilerinin yetersiz kaldığını, sırf 2020’de 604 bin yeni hadisenin %55’ten çoksının (342 bin) vefatla sonuçlandığını belirtildi. WHO datalarına nazaran, dünyada her yıl 300 binden çok bayan, rahim ağzı kanserinden hayatını yitiriyor. Vefat olaylarının 10’da 9’u düşük ve orta gelirli ülkelerde görülüyor. Dünyada HPV virüsüyle yaşayan bayanların, rahim ağzı kanserine yakalanma mümkünlüğü sağlıklı bayanlardan 6 kat daha fazla. Türkiye’de ise her 5 bayandan birinde rahim ağzı kanserine davetiye çıkaran HPV virüsü bulunuyor.

Rahim ağzı kanserinin dünyada HPV virüsünün niye olduğu ölümcül hastalıklar içinde birinci sıralarda yer aldığını belirten Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Boyraz, “200’den çok çeşidi bulunan HPV virüsü ile rahim ağzı kanseri içinde direkt bir münasebet bulunuyor. HPV virüsü, anüs, vajina, penis ve gırtlak kanserine kadar epey sayıda ölümcül hastalığa, dış genital bölgelerde ve ses tellerinde siğiller oluşmasına niye oluyor. Rahim ağzı kanserine yakalananların %50’si bu virüsün bir çeşidi olan HPV 16, %20’si ise HPV 18’e maruz kalıyor. Araştırmalara bakılırsa, Türkiye’de genç bayanlar içinde HPV görülme sıklığı %20’yi buluyor. Öteki bir tabirle Türkiye’de her 5 bayandan birinde HPV virüsü görülüyor” tabirlerinde bulundu.

Bayan doğum uzmanı değil, jinekolojik onkoloji uzmanı!

Rahim ağzının mikroskop ile büyütülerek incelenmesini sağlayan kolposkopi sürecinin hastalığın erken devrede tespit edilmesine istikamet verdiğini söyleyen Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Boyraz, “Bu süreci uygulayan tabibin eğitimi ve deneyimi hayat kurtarabilir. Derinlikli yapılmayan süreçler sırasında kanser öncüsü lezyonlar gözden kaçabilir. Bu durum hastalığın tedavisi için fazlaca büyük değeri bulunan erken teşhis talihini ortadan kaldırabilir. Sistemli jinekoloji muayeneleri ise hastalığın erken devrede teşhis edilmesini imkanlı kılar. Hastalığın tedavisinin bayan doğum kısımları değil özel eğitim ve deneyim gerektiren jinekolojik onkoloji kısımlarındaki uzmanlar tarafınca yürütülmesi kritik bir kıymete sahip” diye uyardı.

kuvvetli bağışıklık sistemi HPVnin en büyük düşmanı

Her olumlu HPV testinin rahim ağzı kanserine işaret etmediğini belirten Doç. Dr. Gökhan Boyraz, hastalığın oluşum ve tedavi sürecine ait şu değerlendirmede bulundu: “Çoğunlukla cinsel alaka sırasında bulaşan HPV, bedene girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi devreye giriyor ve bu virüsü bedenden atmak için antikorlar üretiyor. kuvvetli bir bağışıklık sistemi, virüsü 12 ay ortasında bedenden temizleyebiliyor. Aksi biçimde virüs, rahim ağzındaki hücrelerde DNA’ya nüfuz ederek kanser sürecini başlatıyor. Bu makus senaryoda, rahim ağzında oluşan lezyonlar 3 etapta rahim ağzının tamamına süratle yayılıyor. Sigara ve alkol tüketimi, sıhhatsiz beslenme ve sistemsiz uyku alışkanlıkları virüsün rahim ağzında kalıcı bir duvar örme ihtimalini artırıyor.”

HPV aşısı değerli bir koruyuculuk sağlamaktadır

HPV aşısı tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye`de de HPV aşısı bulunmakta ve hastalar eczanelerden ulaşabilmektedir. Aşı ile bireyler bağışıklık sistemlerine HPV`yi tanıtıp, HPV`nin bedene girmemesini yahut girmişse de tutunanamasını sağlıyor. Doç. Dr. Gökhan Boyraz “Aşıyı cinsel etkin çağdan evvel tüm bayan hastalarına ve hatta HPV tanısı almış hastalarıma da öneriyorum” dedi.

AHCC Bağışıklık Sistemini Destekleyerek HPVnin temizlenme sürecini hızlandırıyor

Japonya’da sırf imparatorların kullandığı Shitakee – Kara Orman mantarından elde edilen alfa-glukan yüklü Faal Heksoz Korele Bileşik (AHCC) hususunun bağışıklık sistemini güçlendirerek HPV virüsünün bedenden temizlenmesini kolaylaştırdığına değinen Doç. Dr. Gökhan Boyraz, “Bu istikamette yapılan araştırmaların sayısı giderek artıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada 6 ay müddetle günde 1 gram AHCC takviyesinin HPV virüsünün bedenden temizlenmesini yaklaşık %45 oranında artırdığı rapor edildi. Tıpkı çalışmada günlük kullanım dozu arttırıldığında, 6 ay müddetinde günde 3 gram AHCC kullanan hastalarda virüsün %66.7’sinin, 12 ay kullananlarda ise yaklaşık %70’inin temizlendiği bulgusuna ulaşıldı. AHCC güçlü bir antioksidan olarak bedenin bağışıklık sistemini güçlendirerek virüsle gayretini destekliyor” dedi. Türkiye`de de gerek yerli üretim, gerek ithal AHCC mamüllerinin bulunduğunu belirten Doç. Dr. Gökhan Boyraz HPV hastalarına klinik tedavi süreçlerinden daha sonra, takip sürecinde AHCC`yi önerdiğini belirtti.
 
Üst