Spor liselerinde eğitimde yeni devir başlıyor

Sefer

Global Mod
Global Mod
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı içinde “Spor Liseleri Ortak İdare Modeli Protokolü” imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen imza merasiminde konuşan Bakan Kasapoğlu, Ulusal Eğitim Bakanlığıyla değerli bir adımı bir arada attıklarını söylemiş oldu.

“20 vilayetimize yeni spor liselerini bu adım vesilesiyle kazandırıyoruz”

Spor alanında yetenekli insan kaynağının yetişmesi konusunda, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile ihtilal niteliğinde bir adımı attıklarını belirten Bakan Kasapoğlu, “Bu protokolle her iki bakanlığın yetenek ve kurumsal kapasitesini birleştiriyoruz. Gerek şampiyon sportmenlerin yetişmesini destekleyecek, gerekse yetenekleri hiç bir vakit tesadüfe bırakmayacak bir çalışmanın adımıdır. Bu çalışmayla 72 vilayetimizde bulunan Spor Liselerini yeni bir boyuta taşıyoruz. Yeni idare modeliyle güçlendirerek 20 vilayetimize yeni spor liselerini bu adım vesilesiyle kazandırıyoruz.” diye konuştu.

Sportmenlerin bu liselerde hem akademik eğitim alacağını tıpkı vakitte spor branşlarında kendilerini yetiştireceğini söz eden Bakan Kasapoğlu, çalışmayla, Ulusal Eğitim Bakanlığının akademik tarafıyla Gençlik ve Spor Bakanlığının spor alanındaki yetkinliğinin ortaya konulacağını lisana getirdi.

Bakan Kasapoğlu, ayrıyeten 81 vilayette olağanüstü bir tesisleşme ihtilali gerçekleştirdiklerini, spora erişimin arttığı için faal spor yapan vatandaşların sayısının da arttığına işaret etti.

“Bu yıl 3 milyon 900 bin öğrencimizin taraması başladı”

Sporun, gençlerin ömrü üstündeki tartısının arttığını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Toplam atlet sayımız 200 binlerden 10 milyonun üzerine çıktı. Spor siyasetimiz gerek kapsam, gerek derinlik, gerekse de meydana getirdiği yarar manasında dünyaya örnek olacak bir ivmeyle gelişti. Bu yıl 3 milyon 900 bin öğrencimizin taraması başladı. Gençler, yeteneklerine göre branş eğilimlere nazaran yönlendiriliyor. Profesyonel sportmen adayı gençlerimiz, 6-7 yaşına geldiklerinde Sportmen Eğitim Merkezlerimize alınıyor. 13-14 yaşına geldiklerinde Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerimize dahil oluyorlar.”

Temel gayelerinin, spor alanındaki yetenek ve nitelikli insan kaynağını artırmak olduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, atletleri desteklemeye devam edeceklerini kelamlarına ekledi.

Özer; “Spor liselerini Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile bir arada yöneteceğiz”

Protokol imza merasiminde konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, mesleksel eğitimde yaşanan paradigma değişimini spor liselerine adapte edeceklerini belirterek “Artık bundan daha sonra spor liselerini Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile bir arada yöneteceğiz.” dedi.

Tüm liselerin sporla buluşmasına ve okul ortamlarının spor donatımlarının güçlendirilmesine katkıları ötürüsıyla Bakan Kasapoğlu’na teşekkür ederek kelamlarına başlayan Bakan Özer, imzalanan protokol ile iki bakanlık içindeki iş birliğinin farklı boyuta taşınacağını tabir etti. Türkiye genelinde 72 vilayette 92 spor lisesinde 23 binin üzerinde öğrencinin eğitim aldığına işaret eden Bakan Özer, “Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı içinde geçen yıl spor liselerinin hayli daha kuvvetli hale getirilmesine ait bir iş birliği başlatılmıştı. Bu çerçevede en kıymetli kazanım olan spor lisesi mezunlarına, 1. kademe antrenörlük (yardımcı antrenör) dokümanı verilmesiyle ilgili epeyce değerli bir adım atıldı. Artık spor lisesi mezunlarımız, yardımcı antrenör dokümanına sahip olarak alana çıkabilecekler.” diye konuştu.

Bakan Özer, spor liselerine ait yeni periyottaki uygulamaya ait şu ayrıntıları verdi:

“Bugün spor liseleriyle ilgili mesleksel eğitimde yaptığımız paradigma değişiminin birebirini spor liselerine adapte ediyoruz. Başarılı öğrencilere burslar ve istihdamda öncelik sağlanıyor. Birebir yaklaşımı artık 72 vilayette bulunan tüm spor liselerine adapte ediyoruz. Artık bundan daha sonra spor liselerini Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile bir arada yöneteceğiz, müdür atamalarından öğretmen atamalarına kadar, mevcut müfredatın güncellenmesinden öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerini Gençlik ve Spor Bakanlığının tesislerinde almasına kadar, mevcut spor liselerimizdeki tüm öğretmenlerimizin şahsi ve mesleksel gelişimlerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir arada faal olarak hareket edeceğiz. Yalnızca bununla kalmayacağız, spor lisesi öğrencilerimizin Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği yahut himayesinde düzenlenen ulusal ve milletlerarası aktivitelere etkin iştiraki sağlanacak.”

“Yeni spor liseleri, kuvvetli spor kompleksi tesislerinde kurulacak”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir arada iş birliğinde yeni bir sayfa daha açtıklarını belirten Özer, “Artık yeni spor liselerini Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak biz belirlemeyeceğiz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte istişare ederek nerede kurulacağına, hangi altyapının kuvvetli olduğu yerde muhtaçlık olduğuna birlikte karar vereceğiz. Mümkün olduğu kadar, imkanlar elverdiği kadar Gençlik ve Spor Bakanlığının kuvvetli kompleks tesislerinin olduğu yerde, o tesislerin içerisinde spor liselerini kuracağız. bu biçimdece kaynaklarımızı mükerrere yol açmadan epey verimli biçimde kullanabileceğiz. 9 vilayetimizde spor lisesi yok, 20 yeni spor lisesinin de bu eğitime erişimi olmayan vilayetlerden başlayarak hizmete almayı planlıyoruz. 81 vilayette en az bir spor lisesi olmak üzere 102 spor lisesine en kısa vakitte kavuşmuş olacağız” dedi.

Konuşmaların akabinde protokolü imzalayan Kasapoğlu ve Özer, programa katlan gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Protokol kapsamında yapılacak işler

-Belli spor kompleksleri içerisine spor lisesi açılması.

-Her okula en az bir spor federasyonunun hami edilmesi.

-Okul yöneticisini ve öğretmenleri bir arada belirlemesi.

-Okul derslik ve spor salonlarının donatılması.

-Yabancı lisan yüklü olarak öğretim programlarının ve yüz yüze/dijital eğitim malzemelerinin hazırlanması/güncellenmesi.

-Öğrencilere spor gereci takviyesi sağlanması.

-Belirlenecek program çerçevesinde özellik arz eden derslerde federasyon ve vilayet spor müdürlüğü uhdesindeki antrenörlerin nazaranv almasının sağlanması.

-Öğrencilere yönelik ulusal sportmenlerin iştiraki ile meslek rehberliği aktiflerinin düzenlenmesi.

-Öğrencilere muvaffakiyet bursu/sporcu harçlığı verilmesinin sağlanması.