SpaceX 54 Starlink uydusunu daha uzaya fırlattı

XeeX

New member
Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD merkezli uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX, yeni Starlink uyduları fırlatmaya devam ediyor. Son olarak Falcon 9 roketi ile 54 Starlink uydusu daha başarılı bir biçimde yörüngeye gönderdi.

Starlink 4-34 nazaranvinde yer alan 60 metre yüksekliğindeki Falcon 9 roketi, 5 günlük gecikmenin akabinde Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatıldı. Falcon 9 roketinin üst kısmının kalkıştan yaklaşık 15 dakika daha sonra Starlink uydularını yörüngeye problemsiz bir biçimde ulaştırdığı öğrenildi.


180’İNCİ FIRLATMA OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

Son uçuş, SpaceX’in 180. fırlatması olarak kayıtlara geçerken, 2022 yılında tamamlanan vazife sayısı da 42’ye ulaştı. Starlink 4-34 misyonu çerçevesindeki fırlatma geçtiğimiz Salı gününden bu yana 5 gün boyunca olumsuz hava şartları niçiniyle ertelenmişti.

HEDEF UZAY NAKLİYATININ MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK

ABD’li milyarder iş insanı Elon Musk tarafınca kurulan uzay nakliyatı şirketi SpaceX; Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship üzere uzay misyonu araçlarını bünyesinde bulunduruyor. Şirketin, uzay nakliyatının maliyetini düşürme gayesiyle kurulduğu biliniyor.
 
Üst