Rus ve Ukraynalı öğrencilerin tercihi Türkiye olur

Sefer

New member
Savaş niçiniyle Ukrayna’da okuyan 3 bin 500 Türk öğrenci yatay geçiş için YÖK’ün kapısını çaldı. Türkiye’yi tercih edecek Ukrayna ve Rus öğrenci sayısının da gelecek devirde artması bekleniyor.

Bahisle ilgili değerlendirmelerde bulunan Memleketler arası Öğrenci Hizmetleri Derneği Lideri Dr. Dursun Aydın, Türkiye’nin her manada öğrenci dostu bir ülke olduğunu belirtti. Dr. Aydın, bu avantajından dolayı savaş mağduru Rus ve Ukraynalı öğrencilerin Türkiye’yi tercih edeceğini söylemiş oldu.

ÜÇ KRİTER VAR

Öğrencilerin gittikleri ülkelerde üç kriteri gözettiğini belirten Aydın, “Bunlar muteber bir ortam, kaliteli hizmet ve ekonomik olmasıdır. Türkiye’ye baktığımızda, muteberdir, kalitelidir, diploması Batı’da ve Avrupa’da geçerlidir ve uygun fiyatta eğitim hizmeti sunar. Bilhassa savaş olan yerlerde, bugün Ukrayna ve Rusya içindeki savaşa baktığımızda, orada yaşayan öğrenciler daha rahat bir yerde eğitim almak ve yaşamak ister. Bugün Türkiye’de 600 tane Ukraynalı öğrenci okuyor. Alışılmış bizim burada yeterli bir altyapı ve sistem kurduğumuz takdirde daha fazla öğrenci Türkiye’ye gelecektir” diye konuştu.
 
Üst