Rus bilim insanları Sibirya’da bulundu: 24 bin yıl hayatta kalmış

XeeX

New member
Rusya’da bulunan Pushchino Bilimsel Araştırmalar Merkezi araştırmacıları, Sibirya bölgesinde yürüttükleri çalışmalarda topladıkları donmuş toprak numunesinde “Bdelloid rotifer” isimli mikroskobik canlının bulunduğunu tespit etti.

Sondaj yolu ile elde edilen numunenin içerisinde donmuş biçimde bulunan hayli hücreli organizmayı inceleyen araştırmacılar, canlının hayat işlevlerinin devam ettiğini belirledi.

24 BİN YILLIK OLDUĞU TESPİT EDİLDİ


Organizmanın yaşını belirlemek üzere ileri radyo-karbon testlerine tabi tutan bilim insanları, canlının 24 bin yıllık olduğunu anladı.Araştırma grubundan Stas Malavin, çalışmanın epey hücreli hayvanların kriptobiyoz halinde on binlerce yıl yaşayabileceklerini ispat eden epeyce kuvvetli bir ispat olduğunu tabir etti.

Bilim insanları, daha evvel kimi sıradan kurtçuk ve bitki cinslerini donmuş toprak örnekleri içerisinde tespit etmiş ve donmuş biçimde hayatta kalabildiklerini rapor etmişti.

Kimi sıradan organizmaların, çok sıcak, çok soğuk yahut zehirli ortam üzere yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinin sıkıntı olduğu ortamlarda metabolizmalarını neredeyse duracak düzeye getirme manasına gelen kriptobiyoz halinde hayatta kalmayı başardığı biliniyor.
 
Üst