Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar: Dijital Dönüşüm yardımıyla Kıymetli Ölçüde Tasarruf Sağladık

Sefer

Global Mod
Global Mod
İçinde yaşadığımız çağın dijital dönüşümü zarurî kıldığını, Üniversitenin 2019-2023 Stratejik Planında dijital dönüşüm ile sürdürülebilirliğin sağlanmaya çalışıldığını tabir eden Prof. Dr. Muhsin Kar, teknolojilerin hayli süratli eskiyebildiğini ve kurumların gereksinimlerine bakılırsa daima yenilemek zorunda kaldığını tabir etti. Ayrıyeten Üniversite olarak çağın gereklerine uygun bilişim altyapısının oluşturulmasının, birbirleriyle entegre bilişim sistemlerin kurulmasının ve bu yapılardan elde edilen dataların kurumsal gelişimi ve verimliliği sağlayacak biçimde kullanılmasının epeyce kıymetli olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar: Elektronik Doküman İdare Sistemi Yenilendi

Üniversitelerin kurumsal yapılarının, faaliyetlerinin ve üniversitede yapılan iş ile süreçlerin fazlaca karmaşık yapılar olduğunu ve bu süreçlerin aktif ve verimli bir biçimde yürütülmesinde bilişim teknolojilerinden yararlanmanın hayli değerli olduğunu söz eden Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Elektronik Evrak İdare Sistemimizi (EBYS) yenileyerek, akademik ve idari iş ve süreçlerin dijitalleştirilmesine imkan sağlayan esnek ve dinamik yapıya kavuştuk. Kağıt üzerinden yapılan rutin süreçlerin büyük çoğunluğunun yeni EBYS’nin özellikleri ortasında yer aldığından süreçlerimizin dijitalleştirilmesine başlangıç teşkil etti. Tüm akademik ve yönetici pozisyonundaki idari işçimiz için e-imza temin edildi. Yeni EBYS yardımıyla kağıt ve toner tüketimi ile tarayıcı-yazıcı muhtaçlığını değerli ölçüde düşürdük. Ayrıyeten yeni EBYS’nin Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sistemine entegrasyonu yardımıyla kamu kurum ve kuruluşlarıyla resmi yazışmalar kağıtsız bir biçimde elektronik olarak anında yapma imkanına sahip olduk” dedi.

Yeni EBYS’nin kurumsal beşeri sermaye ile geliştirilebilme kapasitesinin üniversitedeki süreçlerin dijitalleştirilmesine imkan sağladığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Mevcut otomasyonlarımıza süratle entegre ederek hizmete aldığımız yeni EBYS ile, dilekçeden müsaade talep formuna, atama kararnamesinden doçentlik kelamlı imtihanı heyet tutanağına, uzaktan eğitim haftalık ders izlence formundan nazaranvlendirme formuna, kurul sonucundan İdare Heyeti ve Senato Gündem ile Kararlarına kadar biroldukça süreç dijital olarak yapılabilmektedir. En hoşu de mevcut değişen teknolojinin gereksinimlerimize nazaran geliştirilebilir olmasıdır” diyerek devam etti.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar: Dijital Dönüşüm Seferberliği Başlattık

Üniversitedeki tüm ünitelerden yürütülen iş ve süreçlerin dijitalleştirilmesine yönelik talep topladıklarını ve bunu kurumun beşeri sermayesi ile peyderpey hayata geçirdiklerini açıklayan Prof. Dr. Muhsin Kar, “birinci vakit içinderda Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında projeye başvurulması, kıymetlendirilmesi, sonuçlanması ve yürütülmesi süreçlerindeki işlemler dijital ortama taşındı. Desteklenen projeler kapsamında makine-teçhizat alımlarında firma modülü ile işletmelere ihale davetiyeleri dijital gönderilmektedir. Bilim insanlarımız için değerli olan öbür otomasyonlarımız ile entegre planlanan bu otomasyona kendi öz kaynaklarımız ile kavuşmuş olmamız önemlidir” dedi.

Lisansüstü programlarda tez konusu teklifine ait süreçlerin dijital ortama alındığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Master ve doktora yapan öğrencilerimiz, TÜBİTAK proje müracaatlarında olduğu üzere, tez tekliflerini enstitülerimizin belirlediği formatta dijital olarak hazırlamakta ve danışmanlarına göndermektedirler. Danışman da anabilim kolu başkanlığı üzerinden enstitüye gönderebilmektedir. Kağıt kullanmadan gerçekleştirilen bu sürecin her bir basamağında kabul etme, düzeltme ve iade etme imkanları mevcuttur” diyerek devam etti.

BAP ile Tez Teklif otomasyonlarının Üniversitenin Stratejik Planıyla ilişkilendirildiğini, desteklenen projeler ile yapılan projelerin stratejik evvelarle ilgisinin, üniversite-sanayi işbirliği durumunun ve bölgesel kalkınma ile alakasının anlık olarak takip edilebildiğini söz eden Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “öğrencilerimize sunduğumuz hizmetlerin kıymetli bir kısmını dijital ortama taşıdık. Öğrencilerimizle ilgili olan dijitalleştirme gayretlerinden kimilerini şöyle sırlayabiliriz: Harçların kredi kartı ile yatırabilmesi için Sanal Pos Ödeme Sisteminin geliştirilmesi, öğrenci değişim programlarına online müracaat yapılabilmesi, EBYS üzerinden imzalanan öğrenci evraklarının alınabilmesi, derse giren öğretim elemanı ve öğrenci etkileşiminin yapılabilmesi, spor alanları ile sinema rezervasyonunun talep edilmesi gibi” dedi.

Kurumsal süreçlere ait iyileştirmeler kapsamında küçüklü büyüklü biroldukça otomasyonun yahut modülün geliştirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Muhsin Kar, “araç talebinden sürücü bakılırsavlendirmesine, bakım tamir talebinden hususla ilgili teknik işçi gorevlendirilmesine, öğrencilerin aktiflik taleplerinden onların tertibi ve sınıflandırılmış olarak raporlanmasına kadar biroldukca sürecimizi dijital ortamda süratli bir biçimde yapmaktayız” diyerek devam etti.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar: Dijital Olarak Akademik Performans İzleme ve Kıymetlendirme İmkanına Kavuştuk

Üniversitenin gerçek potansiyelinin ortaya konulabilmesi için akademik işçisinin performansının izlenmesi ve değerlendirilmesinin gerektiğine inandığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Üniversitemizdeki süreçleri sürdürürken mükerrerlikten kurtulmak, bilim insanlarının idari yüklerini hafifçeletmek ve Ar-Ge alanında üniversitemizin performansına yönelik uygunlaştırma teklifleri yapabilmek için YÖK’ün data tabanına (YÖKSİS) dayalı ve kendi kurumsal gereksinimlerimize göre dizayn edilmiş bir yazılım geliştirdik. Öğretim elemanlarımız bilimsel faaliyetlerini YÖKSİS’e bir kere giriyorlar ve bu bilgiyi biz üniversitemizin kendi öz kaynakları ile geliştirdiği Akademik Performans Kıymetlendirme ve İzleme Platformu (AKAPEDİA) aracılığıyla yedi farklı iş süreci için kullanabiliyoruz. Bu süreçler, şimdilik akademik atanma ve yükseltilme, şahsi web sayfası, BAP özgeçmişi oluşturma, yıllık faaliyet raporu, akademik teşvik ödeneği, ödüllendirme ve istatistiki raporlamadan oluşmaktadır. Üniversitemizin akademik potansiyelini anlık gösteren ve sağlıklı olarak bize sunan AKAPEDİA, tüm bu modülleriyle öğretim elemanlarımızın ve yöneticilerimizin hizmetindedir” dedi.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar: Bilişim Dayanağı Almadan Faal Kalite Çalışmaları Sürdürülemez

Yükseköğretim kurumlarının yetkinliğe dayalı eğitime tartı vermeleri gerektiğini ve ötürüsıyla paydaşlarla, bilhassa de bölümle yakın işbirliği ortasında çalışmalarının değerinin her geçen gün arttığını tabir eden Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Yükseköğretim kurumlarının kalite garantisi sistemine yük vermeleri artık bir zorunluluktur. Öğrencilerimizi 21. Yüzyıl hünerlerini kazandırarak ve kesimin muhtaçlıklarını dikkate alarak hayata hazırlamak zorundayız” diyerek kelamlarına devam etti.

Ölçülemeyenin iyileştirilemeyeceği anlayışından hareket ederek, üniversitedeki otomasyon sistemlerini birbiriyle konuşur hale getirdiklerini ve entegre ederek raporlama özellikleri kazandırdıklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Kalite İdare Bilgi Sistemi (KALBİS) bünyesinde üniversitemizin kullandığı otomasyonlar muhtaçlığa göre bütüncül bir anlayışla entegre edildi. KALBİS üzerinden Stratejik Plan Performans durumumuz altı aylık olarak izlenebiliyor. Kurumsal İç Kıymetlendirme Raporu için data ve ispat anlık olarak toplanabiliyor. Ayrıyeten KALBİS marifetiyle BAP Otomasyonu, Tez Teklif Otomasyonu, nazaranvlendirme, Dış Kaynaklı Proje Müracaat, Aktiflik Tertibi kapsamında yapılan süreçler ünite yöneticilerimiz tarafınca anlık izlenebilmektedir. Örneğin, Üniversitemizin stratejik evvelarinden güç ile ilgili kaç tane ve ne kadar bütçeli BAP projesi, kaç tane lisansüstü tez, kaç tane nazaranvlendirme, kaç tane dış kaynaklı proje müracaat ve bunlardaki işbirliği durumu anlık olarak izlenebilmektedir” dedi.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar: Salgın Devrinde Uzaktan Eğitimi Muvaffakiyetle Sürdürdük

Covid-19 Salgını niçiniyle yüz yüze eğitime apansızın orta verilmesi ve uzaktan eğitime geçilmesine kriz idaresi ve en kısa müddette asgarî maliyet anlayışıyla yaklaşıldığını belirten Prof. Dr. Muhsin Kar, “Üniversitemizde uzaktan eğitimle yürütülen ders yahut program olmadığı için hazırlıksız yakalandık. Uzaktan eğitim için teknolojik altyapımızı ve gereksinimlerimiz ile mali imkanlarımızı karşılaştırarak en faal, en süratli ve en düşük maliyetli tahlili belirleyerek yol haritamızı oluşturduk. Anadolu Üniversitesinin birikiminden ve Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumunun teknik dayanağından fiyatsız yararlanarak son üç devri muvaffakiyetle sürdürdük. Bilhassa 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Güz ve Bahar Devrinde tüm derslerimiz eş vakitli olarak, yani canlı olarak yapıyoruz” diyerek devam etti.

Uzaktan eğitim süreçlerini nizamlı ve sağlıklı bir biçimde yürütebilmek için Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin süratle kurulduğunu, uzaktan eğitimin ruhuna uygun olarak tüm akademik çalışanın eğitim-öğretim tasarımı, ölçme kıymetlendirme, tesirli öğrenme ve teknoloji kullanması açısından eğitici eğitimine tabi tutulduğunu açıklayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Salgın devrinde bir taraftan teknolojik altyapımızı güçlendiren yatırımlar yaptık ve başka yandan Uzaktan Eğitim Merkezimize işçi istihdamı sağladık. Önümüzdeki periyotlarda uzaktan eğitimle yapılacak dersleri ve yürütülecek programları kendi imkanlarımızla sürdürme kapasitesine sahip olduk” dedi.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, öğrencilerin yüz yüze eğitim sürecinde yaptıkları süreçleri uzaktan eğitim devrinden dijital olarak sunmak durumunda kaldıklarını ve bu noktada öğrencilerin her türlü talep, teklif, sorun ve şikâyetlerini geri bildirimli bir biçimde yapan İstek İdare Sistemini kurduklarını tabir etti. Ayrıyeten esnek ve uzaktan çalışan çalışanın yeni EBYS ile bir arada temin edilen e-imza marifetiyle yerleşke haricinden iş ve süreçleri sürdürebildiklerini kelamlarına ekledi.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar: Dijital Dönüşümden en az 2 milyon TL’lik tasarruf sağladık

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, dijital dönüşüm kapsamında akademik süreçlere idari iş ve süreçlere, öğrencilerle etkileşime yönelik küçüklü büyüklü fazlaca sayıda yazılımın Üniversitenin beşeri sermayesi ve öz kaynaklarıyla oluşturulduğunu ve bunların entegrasyonunun sağlandığını belirterek, “Üniversitemizin dijital dönüşümü sağlamak ve dijital süreçleri kurumsallaştırılmak için geceli gündüzlü çalıştık. Bilhassa salgın devrinde ağır bir çalışma gerçekleştirdik. Üniversitemizin öz kaynaklarıyla geliştirdiğimiz, gereksinimlerimize yönelik, mevcut otomasyonlarımızla bütünleşik bir bilişim altyapısı oluşturduk. Yapılan bu işlerin, yazılımların ve oluşturulan bilgi tabanlarının başka üniversiteler tarafınca piyasadan temin ederek kullandıkları muadilleriyle karşılaştırdığımızda 2 milyon TL’nin üzerinde bir tasarruf sağladığımızı söyleyebilirim” dedi.

Prof. Dr. Muhsin Kar, yeni devirde bilişim altyapısına yönelik en değerli projelerinin kalite çalışmaları kapsamında yeterliğe dayalı eğitim-öğretim kalite garantisi sisteminin kurulması ve dijitalleştirilmesi olduğunu söyleyerek kelamlarını tamamladı.