Paketlerdeki garip kodlar – arkasında bu var!

Sefer

New memberBir paketin üzerinde çeşitli çıkartmaların yanı sıra rakam ve harflerden oluşan kodlar olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bütün bunlar ne hakkında?

Bir bakışta en önemli şeyler

Kuşkusuz, teslim edilen pakete genellikle yalnızca hasar aramak için veya atık kağıt kutusu için hacimli kartonu parçalarken bakarsınız. Bazıları kalın, siyah bir kod fark edecek: A1, E36, M4. Sayılar ve harfler ne anlama geliyor?


Bir Amazon paketinin özellikleri


Amazon, paketlerini lojistik için önemli olan beş unsurla donatıyor. İçerir

  • Alıcının ve göndericinin adresini içeren koli etiketi,
  • barkodlu bir çıkartma,
  • Muhtemel uyarı etiketleri – örneğin pakette piller, şarj edilebilir piller veya yanıcı sıvılar veya yüksek derecede yanıcı gazlar varsa.
Bu öğelerin hiçbiri yazdırılmaz, ancak pakete çıkartma olarak iliştirilir.


Paketin üzerinde basılı bir kod da vardır. Bu bir büyük harf ve en az bir rakamdan oluşur.


Kodun arkasında ne var?


Kodlar çok farklı. Yaygın sayı-harf kombinasyonları, örneğin, A1, A2, A3, A4, A5, E1, E2, E3, E4, E5, E6, M1, M2, M3, M4, M5’tir. Amazon’a bunun arkasında ne olduğunu sorduk. Cevap: Harf-sayı kombinasyonları, paketin boyutunu gösterir.


Thorsten Schwindhammer, “Siparişin depomuzdan müşterinin kapısına kadar korunması için en uygun kutu boyutunu belirlemek üzere paket boyutu algoritmaları, engelsiz paketleme ve talep üzerine kutu dahil olmak üzere çeşitli teknolojiler kullanıyoruz” diye açıklıyor. Amazon, t-online’da halkla ilişkiler yöneticisi.


Bunu sağlamak için lojistik çalışanı, paketleme için emrinde farklı boyutlarda çok sayıda farklı karton kutuya sahiptir. Ancak yazılım, ürün için doğru paketi manuel olarak – deneme yanılma yoluyla – aramak yerine A1, E36 veya M4 gibi kısa kodlar kullanarak çalışana hangi dış ambalajın en iyi olduğunu bildirir. Amazon çalışanının raftan doğru karton kutuyu alması yeterlidir.


“Bir ürün bir Amazon lojistik merkezine ilk kez ulaşır ulaşmaz, ana verileri (ağırlık, boyutlar) alıyoruz. […] ve şekil).” Bu verilerden, Schwindhammer’a göre bir sistem eşya için en iyi karton kutuyu geliştirir.


Kod ne anlama geliyor?


Blue-Ray, şarj kabloları, karton kapaklı kitaplar veya diğer daha küçük veya düz ürünler A kategorisi karton kutularda gönderilir. Öğeler biraz daha büyükse – örneğin kozmetik ürünler veya akıllı telefonlar – Amazon çalışanları kategori M nakliye ambalajını kullanır.


En büyük kutular E Kategorisindendir. Tabletler, ayakkabılar veya daha büyük giysiler ve birden fazla üründen oluşan siparişler için kullanılırlar.


istisnalar


Ancak Amazon’da yaygın olan karton kutular için çok büyük olan ürünler de var. Buna örneğin bir güneş şemsiyesi veya bir Kettcar dahildir. “Bu tür ürünler için standart bir karton kutu yok, çünkü bu ürünler örneğin bir Playstation’dan çok daha az satılıyor. Bu nedenle orada sözde talep üzerine kutu makinelerimiz var. Bu makineler doğru karton kutuyu tam olarak kesiyor. Böylece, örneğin teras şemsiyesi kesildikten sonra çalışanlar tarafından uygun şekilde paketlenebilsin”, diye açıklıyor Schwindhammer.
 
Üst