Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik: Müsaadesiz imaj çekip paylaşmak disiplin hatası

Sefer

Global Mod
Global Mod
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ulusal Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar aralık ayında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulacak.

ŞUBE AÇILACAK

Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak maksadıyla ceza ve infaz kurumlarında ortaöğretim kurumuna bağlı olarak öğrenci sayısına bakılmaksızın şube açılabilecek.

NAKİL YAPABİLECEK

Milli atlet unvanını kazanmış öğrenciler ile Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ve sportmen eğitim merkezlerinde kayıtlı atlet öğrencilerin, öbür ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11 inci sınıflarından spor liseleri ile spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine nakil yapabilecek.

Yönetmelikle Öğretmenlerin vazife yeri değişikliği niçiniyle çocuklarının nakil ve geçiş süreçlerinin ortaöğretim müddetince bir kereye mahsus olmak üzere kontenjan koşulu aranmadan yapılmasına imkan sağlandı. Öğrencilerin eğitime erişimlerinin mümkün olmadığı durumlarda (doğal afet gibi) mülki yönetim amiri tarafınca müsaadeli sayılmaları istikametinde düzenleme getirildi.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Meslek liselerinde 10. sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrencinin alan-dal değiştirmek istemesi durumunda; 9’uncu sınıf meslek derslerinden sorumlu, 10’uncu sınıf meslek derslerinden yaz periyodunda yapılacak telafi eğitiminden başarılı olması kaydıyla eylül ayının sonuna kadar geçişlerine imkan sağlandı.

SINAV MÜHLETİ İKİ HAFTAYA ÇIKARILDI

Hazırlık sınıfı bulunan okulların 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarından hazırlık sınıfı bulunmayan okullara nakil ve geçişlerinde öğrencilerin birebir eğitim ve öğretim yılında nakil ve geçiş yapılacak okuldaki emsallerinin oluşturduğu taban puana bakılırsa iş ve süreçlerin yürütülmesi maksadıyla düzenleme yapıldı. Sorumlu dersi bulunan öğrencilerin imtihan yoğunluğunu azaltmak hedefiyle imtihan yapılabilecek müddet iki haftaya çıkarıldı.

YAZILI İKAZLA İLGİLİ YENİ DÜZENLEME

İş yeri açma yetkisi özel kanunlarla belirlenen ya da öteki bir kurumun müsaadesine bağlanmış meslekler ile ilgili düzenlemeye gidildi. Rastgele bir disiplin cezası almamış olan öğrencilerin kınama cezasını gerektiren davranışlardan birini birinci kere işlemesi halinde olumlu disiplin anlayışı ile yazılı ikazın yapılması istikametinde düzenleme yapıldı.

TÜTÜN MAMULÜNÜ TAKLİT ESER

Öğrencilerin sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmeleri gayesiyle tütün içermeyen lakin tütün mamulünü taklit eder üslupta kullanılan her türlü eseri bulundurma yahut kullanma, disiplin hususları ortasına alındı.

OKULLA İLGİSİ OLMAYAN BİREYLER…

Öğrencilerin güvenliği açısından okulla ilgisi olmayan şahısların okul idaresinin müsaadesi haricinde okula getirilmesi disiplin hususları ortasına alındı. Okul, pansiyon ve eklentilerinin belirlenen kurallar haricinde kullanılmaması tarafında düzenleme yapıldı.

GÖRÜNTÜ KAYDETMEK VE PAYLAŞMAK DİSİPLİN SUÇU

şahsi Bilgilerin Korunması Kanunu çerçevesinde okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının ve başka öğrencilerin müsaadesiz olarak manzaralarını çekmek, kaydetmek, paylaşmak fiilleri disiplin unsurları ortasına eklendi.

şahsi Bilgilerin Korunması Kanunu çerçevesinde okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının ve öteki öğrencilerin müsaadesiz olarak imgelerini çekmek, kaydetmek, paylaşmak fiilleri disiplin hususları ortasına eklendi.

Akran zorbalığına ait davranışlar disiplin hususlarına dahil edildi.

DİSİPLİN CEZALARI daha sonraSI UYGUNLAŞTIRICI ÇALIŞMALAR

Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilere, aldıkları disiplin cezaları daha sonrasında düzgünleştirici, geliştirici yahut yönlendirici çalışmalar yapılarak, öğrencilerde olumlu davranışların desteklenmesi ve geliştirilmesi hedefiyle düzenleme yapıldı.

Okul pansiyonunda paralı ve parasız yatılı olarak kalan öğrencilerin okul değiştirme cezası almaları durumunda nakillerinin yapılmasında uygulama birliği sağlandı.