Orman yangını ile karşılaşınca yapmamız gerekenler

XeeX

New member
Her yaz Türkiye’nin gündemine oturan orman yangıları ile acı dolu günler yaşıyoruz. Bir kıvılcımla yüzlerce can ve emek kül olup gidiyor. Bu niçinle tedbirin, erken müdahalenin kıymetini bir defa daha acı bir biçimde anlıyoruz. Bu durumdan yola çıkarak AKUT, orman yangını ile karşılaşılınca yapılması gerekenleri, alanında uzman eğitmenleri ile derledi ve bizlerle paylaştı.İHBAR ET


Orman yangını gördüğümüz an derhâl 112’yi aramalıyız. Yangının meydana geldiği mevkiyi olabildiğince açık ve anlaşılır bir tarifle yetkililere bildirmeliyiz. Telefonumuzla pozisyon gönderme bahtımız var ise yetkililere bölgenin pozisyonunu iletmeliyiz. Görüşmemiz bittikten daha sonra telefonumuzun bataryasını yönetimli kullanmalıyız.

SÖNDÜREBİLECEKSEN MÜDAHALE ET


Alevlenme çabucak hemen tek başımıza müdahale edebileceğimiz etapta ise yeşili bol kol modülü ile ateşi söndürmeliyiz. Yer uygunsa ateşe toprak serpmek de alevleri söndürmemize yardım edecektir. Alevler kesilmiş olsa bile ateşin büsbütün söndüğüne emin olmalıyız.

SÖNDÜREMEYECEKSEN ORADAN DERHÂL UZAKLAŞ


Bizim müdahalemizin yetersiz kalacağına emin olduğumuz durumlarda, yetkililere ihbarda bulunduktan ve bölgenin dijital pozisyonunu paylaştıktan daha sonrasında sakin olmaya çalışarak oradan süratle uzaklaşmalıyız. Kaçış için kullanacağımız rotayı belirlerken yangının meydana geldiği arazinin tipine nazaran karar vermeliyiz. Kaçarken ağır dumana maruz kalıyorsak ağzımızı ve burnumuzu mümkünse ıslak, değilse kuru bir bez ile kapamalıyız.

YANGINA DÜZ ALANDA YAKALANDIYSAK

Derhâl rüzgârın istikametini tespit etmeliyiz. Rüzgâr bizim olduğumuz istikamete gerçek esiyorsa rüzgârı gerimize alarak süratle en yakın açık alana koşmalıyız. Yangının yakınından geçmeye mecbursak ve yanan alanının yüzeyi epeyce büyük değilse yangının sağ ve sol kollarını denetim ederek alevlerin daha az olduğu koldan bölgeyi terk etmeliyiz. Katiyetle yangının merkezine gerçek hareket etmemeliyiz.

YANGINA VADİDE YAKALANDIYSAK


Vadilerde rüzgârla bir arada hava akımı oluştuğundan yangın rüzgârın tesiriyle vadi tabanından üste yanlışsız bir rota çizecektir. Bu cins bir durumda rüzgârın karşıt istikâmetine hakikat koşarak vadinin alt kısımlarına inmeli ve süratle en yakın açık alana ulaşmalıyız. Yangının devam ettiği vadi yamaçlarını kaçış rotası olarak kullanmaktan muhakkak kaçınmalıyız.

YANGINA ENGEBELİ YERDE YAKALANDIYSAK

Sırtlar ve sırt gerileri, rüzgârın tesirini yitirdiği yahut aksi istikamette esen rüzgârların kendini gösterdiği bölgeler olduğundan, kısa vadede en uygun korunma alanlarıdır. Bu niçinle engebeli yerde karşılaştığımız yangınlarda evvela derhâl en yakın sırtın art tarafına geçmeli, akabinde yangının aksi tarafındaki en yakın açık alana yanlışsız süratle koşmalıyız.

YANGINA DERE KENARINDA YAKALANDIYSAK

Alevler dar dere yataklarında ve kutu dere yataklarında bakıyla paralel daha süratli ilerleme eğiliminde olduğundan dere yataklarına paralel kaçış rotası oluşturmaktan kaçınmalıyız.

YANGINA KANYONDA YAKALANDIYSAK

Rüzgâr gerimizden geliyorsa ve yangın önümüzdeyse kanyon baca bakılırsavi nazaranceğinden alevler kanyonun dar tarafına hakikat hareket edecektir. Bu niçinle süratle alevlerin karşıtı tarafına kaçmalı ve mümkün olduğunca kanyonun en geniş bölgesine inmeliyiz. Kaçarken çok ısınmadan dolayı oluşabilecek kaya parçalanmalarına ve ağaç devrilmelerine dikkat etmeli, bilhassa başımızı koruyarak yürümeliyiz. Kanyonda ilerlememiz mümkün değilse ve civarda mevcutsa kapalı ya da kısmen kapalı mağara odacıklarına sığınmalıyız. Mağara odalarına sığınırken bilmediğimiz rotada ilerlemekten kaçınmalıyız.

YANGINA TATİL BELDESİNDE YAKALANDIYSAK

Yetkililerin ihtarlarına birebir uyarak bölgeyi en yakın ve en inançlı yoldan terk etmeliyiz.

Yangına yakalandığımız bölge deniz kenarındaysa ve yollar kapanmışsa rotamızı rüzgâra nazaran oluşturmalıyız. Rüzgâr denizden karaya gerçek esiyorsa deniz kenarında kalıp kurtarılmayı beklemeliyiz. Rüzgâr karadan denize gerçek esiyorsa, yollar kapanmışsa ve kaçacak öbür bir güzergâh yoksa muhakkak bir düzeye kadar denize girebiliriz. Su yüzeyinde alev lisanları oluşursa tüm vücudumuzla suyun altına girip nefesimizi tutabildiğimiz oranda beklememiz hayatta kalma talihimizi artıracaktır.

YANGININ TAM ORTASINDA KALDIYSAK

Kaçma imkânını tümüyle kaybettiğimiz durumlarda etrafta bir çukur var ise içine girmeli; çukur yoksa en geniş alevsiz alana geçerek kendimiz mümkün olduğunca derin bir çukur kazıp içine girmeliyiz. Bu esnada çıkan nemli toprağı hami fonksiyonundan dolayı üzerimize serpmemiz, hayatta kalma bahtımızı artıracaktır. Yüzümüzü nemli bir bezle kapamamız mümkünse tüm yüzümüzü örtmeli, bu biçimdelikle yayılan gazdan olabildiğince korunmalıyız.

Tabiat sporları ve sair tabiat aktiviteleri ile ilgileniyorsak bu çeşit aktivitelerde yanımızda bulunması için ısıya sağlam yangın battaniyeleri, ısıya güçlü 1-2 m²’lik brandalar ve maske temin etmemiz büyük kıymet arz etmektedir. Yangına bu üzere bir aktivite esnasında maruz kaldıysak ve kaçabileceğimiz alan yoksa kazacağımız çukurun içine girip üzerini ısıya sağlam bu malzemelerle kapatarak ve maskemizi takarak kendimize nispeten inançlı bir bölge oluşturabiliriz.

AKUT Vakfı Eğitim Ünitesi
 
Üst