Özel çocuklar hayata hazırlanıyor

Sefer

Global Mod
Global Mod
İstanbul Kadıköy’de MEB’e bağlı olarak faaliyet gösteren Şöhret Kurşunoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu, yavaşça seviyede zihinsel yetersizliği olan çocuklar ile otizmli bireylere eğitim veriyor. 75 öğrencisiyle lise seviyesinde faaliyet gösteren okulda, çocukları hayata hazırlayacak 6 farklı atölye var. Özel çocukların öbür çocuklarla kaynaşarak, toplumsal hayatta daha başarılı olabilmesi için İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi’yle bir proje geliştiren Okul, Osmanlı Devleti’nde minberlerde, kapı işlemelerinde kullanılan kündekâri sanatını çocuklara öğretmeye başladı. Projeyle çocuklar hem bir sanat öğreniyor tıpkı vakitte birbirleriyle kaynaşma fırsatı buluyor.

Yeni Şafak, çocuklar ve proje yürütücüsü öğretmenlerle mobilya atölyesinde buluştu. Projeye her iki okuldan 12’şer öğrencinin katıldığını belirten Okul Müdürü Zafer Güvenç, “Özel çocukların hayatına dokunmak birden fazla sefer bir ailenin bir toplumun ömrüne dokunmak manasına geliyor. Onların en ufak başarısı, bir aileye adeta hayat veriyor. Çok pak, dürüstçe seviyorlar, bunu hissettiriyorlar. Öbür çocuklarla özel çocukların birlikte hareket etmesini sağlayan projeler, aslında çift istikametli fayda sağlıyor. Toplumun da özel çocuklarla yaşamayı öğrenmesi gerekiyor” dedi.

Mobilya atölyesinde konuştuğumuz özel çocuk Aslı Dündar, bu projeyle ‘iletişim, arkadaşlık ve dostuk’ öğrendiğini söylerken, İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Irmak Kekeç, “Bu tip projeler beni rahatlatıyor, yeni şeyler öğrenip yeni beşerler tanıyorum” diye konuştu.

DAVRANIŞLAR DA YOĞRULUYOR

Seramik atölyesinde bizi öğretmenler Emel Güneş Çelik, Dilber Çelik ve seramik öğretmenleri Feyziye Semerci Oğuz Güner Karabağ karşıladı. Kimi çocuğun okula geldiğinde çamur bile tutamadığını belirten Güner Karabağ, “Aslında dokunmak istiyorlar fakat yapamıyorlar. Vakit ortasında bakılırsa nazaran çamurdan biçim verebilir hale geliyorlar. Biz onlara bu süreçte dayanak veriyoruz, farklı aletleri kullanmayı gösteriyoruz” diye konuştu.

Öğretmenler bu atölyelerde çocukların davranış biçimlerinin de şekillendiğini söylüyor. Seramik atölyesinde eğitim alan 18 yaşındaki Yasin Kuş, kahverengi hamurdan kardan adam yapıyordu. Nasıl beyaz olacak diye sorduğumuzda ise, ‘pişirdikten daha sonra beyaza boyarız’ karşılığını verdi. Bu tip sanat atölyelerinde öğretmenler çocuklara adeta ‘iş koçluğu’ yapıyor.

EĞİTİM FIRSATA DÖNÜŞSÜN

Fotoğraf atölyesine katılan çocukların iç dünyasını yansıtabildiğini kaydeden Fotoğraf Öğretmeni Elif İşgüden, “Çocuklar burada elde ettikleri maharetleri, okuldan daha sonra uygulamayazsa unutur. Bu kazanımların çocukların hayatına maddi manevi katkı sunacak kaidelere dönüşmesini arzuluyoruz” dedi. Özel eğitim öğretmeni Meryem Karaağaç, okulumuzda çocukların meslek sahibi olmalarına yönelik atölyeler var. Buradan mezun olduktan daha sonra davet merkezlerinde, mutfaklarda, atölyelerde çalışabilen çocuklarımız var. Şu an eğitim bakılırsan çocuklar için de bu imkanların sağlanmasını, özel bölümün bu işe biraz daha hassas olmasını istiyoruz” diye konuştu.

HAMUR TUTAMAZKEN KURABİYE YAPTILAR

Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Anıl Ilgın, “Özel çocukların her gün yeni şeyler öğrendiğini görmek inanılmaz bir his. Akademik olarak MEB müfredatını uygulayıp, çocuklara atölyelerde marifet kazandırmaya çalışıyoruz. sıradan tanım ve ölçülerle epey müdahale etmeden yiyecek içecek yapmayı öğrendiler. Buradaki tek gayem çocukları hayata hazırlamak. Biz meslek okuluyuz, 3 yıl ortasında çocukları iş ömrüne hazırlıyoruz. Okul bittiğinde ben iş yapabilirim özgüvenine sahip olmalarını istiyoruz. Biz çocuklarla birlikte portakal soyup reçel yaptık, kurabiye yapmaya başladık ” dedi. Özel eğitim hocası Zerrin Güneş ise, bu atölyede çocukların kendi gereksinimlerini giderebilir hale geldiğini belirterek, hamur tutamayan çocukların tanımlara bakarak kurabiye yapar hale geldiğini aktardı. Atölyede eğitim alan Caner Göç ise, kurabiye yaparken epey memnun olduğunu söylemiş oldu. 7 yaşından daha sonra görme yetisini kaybeden Doğukan Açık, okulda bir fazlaca proje yapıldığını ve bunun kendilerine büyük fayda sağladığını söylemiş oldu. Dimdik bir hayat sürebilmek için çalışacağını anlatan Açık, “hiç bir yerde görmediğim toplumsal ortamı bu okulda gördüm, okul bittiğinde epey üzüleceğim. O yüzden okul daha sonrasına kendimi hazırlamaya çalışıyorum” dedi.

Dirençli epilepsi hastası Nazlı’nın annesi Ayşegül Abdik ve down sendromlu İlhan’ın annesi Gülsüm Çelebi de okuldaki eğitim ortamının çocuklara büyük katkı sağladığını söylemiş oldu. Veliler, okul bittikten daha sonra çocukların hayatta var olabilmesi için iş ve eğitim imkanı sunulmasını istiyor.