Numan Kurtulmuş’tan bütün ülkelere davet: Teröristin uygunu berbatı olmaz

CesHef

Active member
Numan Kurtulmuş’tan bütün ülkelere davet: Teröristin uygunu berbatı olmaz AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin hudut ötesindeki operasyonlarında komşu ülkelerdeki dost ve kardeş sivil halka karşı en ufak bir ziyan verilmediğini ve büsbütün terör yuvalarının maksat alındığını belirterek ,”Biz teröre karşı kararlı duruşumuzu sergilemek mecburiyetindeyiz. Bu bizim ulusal bekamız bakımından mecburidir. bununla birlikte bütün ülkeleri de insanlık düşmanı terör örgütlerinin tamamına karşı insanlık cephesinde dayanışmaya çağırıyoruz.” dedi.


Kurtulmuş, Yeni Azerbaycan Partisinin (YAP) 30. kuruluş yıl dönümü aktifliğine katılmak için geldiği Bakü’de, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını, 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hıyabanı’nı ve Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin temsili mezarlarının yer aldığı Bakü Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.

Ziyaretin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, 30 yıl evvel Haydar Aliyev’in öncülüğünde kurulan YAP’ın yıl dönümünde Türkiye’nin sevgisini, kardeşliğini ve dostluğunu göstermek için Bakü’de bulunduklarını söylemiş oldu.

Kurtulmuş, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hudut ötesi terör operasyonlarına ait değerlendirmede de bulunarak terörle çabayı kaynağında vermek mecburiyetinde olduklarını belirtti.


Türkiye’nin çabucak sonların ötesinde uzun yıllardır ülkeyi rahatsız eden, Türkiye’ye hayli ağır bedeller ödettiren bir terör kaynağı bulunduğunu söz eden Kurtulmuş, “Maalesef bu terör örgütleri yalnızca kendi başlarına değiller. Aldıkları birtakım dayanaklar var. Lojistik takviye, siyasi dayanak, silah dayanağı hatta istihbarat dayanakları var. Orada onların Türkiye’ye ziyan vermesini önleyecek operasyonlar uzunca bir müddetdir devam ediyor. Hem Irak’ın birebir vakitte Suriye’nin kuzeyinde nerede terör örgütleri tespit edilmişse vakit zaman nokta operasyonlarıyla vakit zaman da iki gündür yapıldığı üzere havadan operasyonlarla bu işler sürdürülüyor.” diye konuştu.

Kurtulmuş, terör örgütlerinin birtakım güçlerce vekalet savaşlarında araç olarak kullanıldığını epey uygun bildiklerini belirterek, “Teröristin uygunu berbatı olmaz. hiç bir ülkenin kendi çıkarları için terör örgütlerine takviye vermemesi lazım. Biz teröre karşı kararlı duruşumuzu sergilemek mecburiyetindeyiz. Bu bizim ulusal bekamız bakımından zaruridir. hem de bütün ülkeleri de insanlık düşmanı terör örgütlerinin tamamına karşı insanlık cephesinde dayanışmaya çağırıyoruz.” sözlerini kullandı.


Tüm ülkelerin hiç bir ayrım gözetmeksizin teröre karşı uğraş etmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin bu operasyonlarının asla komşu ülkelerimize ziyan vermek hedefi taşımadığı, komşu ülkelerimizdeki dost ve kardeş sivil halka karşı en ufak bir ziyan vermediğini, büsbütün terör yuvalarını gaye alan operasyonlar olduğunu bilinmesini arz ederim. Ümit ederiz ki tüm dünyada terör örgütlerine karşı ortak bir uğraş verilir. Terörün gerisindeki dayanaklar çekilirse fazlaca kısa bir süre içerisinde, bir hafta, on gün içerisinde dünyada terör örgütü kalmaz. Ancak maalesef bir taraftan dost ilgisi devam eden birtakım ülkelerin bu terör örgütlerine takviye verdiklerini görüyoruz.”


Kurtulmuş’a, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, YAP Genel Başkanvekili Tahir Budagov, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Başkanvekili Orhan Fazilet, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ile AK Parti Dış Alakalar Lider Yardımcıları Mehmet Ceylan ile Afif Demirkıran da eşlik etti.
 
Üst