NASA Artemis 1 roketini fırlattı

XeeX

New member
NASA, Artemis 1 roketiyle 50 yıl daha sonra Ay’a geri dönüyor.

NASA, iki başarısız denemenin akabinde, mürettebat taşımak için tasarlanan Orion kapsülünü, bugüne kadar geliştirdiği en kuvvetli roket olan Artemis ile uzaya fırlattı.

NASA’nin Türkiye saatiyle 09:05 te Ay’a fırlattığı Artemis 1, 26 günlük bir bakılırsavle Ay’ın yörüngesine girip geri dönecek.Artemis 1, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı.


NE OLMUŞTU?

NASA 27 Eylül’de Ay’a fırlatmayı planladığı yeni roketin kalkışının, Florida’yı tehdit eden Nicole Kasırgası sebebiyle yine ertelenmesine karar verilmişti.

Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirilecek Ay’a dönüş projesi (Artemis I nazaranvi) kapsamında 27 Eylül’de planlanan uçuş denemesi Florida’ya yaklaşan Ian Kasırgası niçiniyle 3. kere iptal edilmişti. NASA, 26 Eylül’de Artemis için kullanılan uzay aracını ve fırlatma rampasındaki roketi kasırga niçiniyle hangarlara çekeceğini duyurmuştu.Söz konusu uçuş, daha evvel de iki kere yakıt deposundaki sızıntı niçiniyle iptal edilmişti.

NASA’nın Derin Uzay Keşif Sistemleri’nin birinci entegre uçuş testini gerçekleştirecek “Artemis I” uçuşunun başarılı olması durumunda, NASA astronotları 2024’te Ay’ın etrafında uçabilir hale gelecek ve 2025’te Ay’a iniş yapabilecek.
 
Üst