Meslek liselinin gözdesi ‘Bilişim’

Sefer

Global Mod
Global Mod
Yüzden çok alana sahip olan mesleksel ve teknik Anadolu liseleri, mesleksel eğitim merkezleri, mesleksel açıköğretim lisesi, özel mesleksel ve teknik Anadolu liselerinde toplam 1 milyon 788 bin öğrenci eğitim görüyor.

TERCİHTE BİRİNCİ ÜÇ

en çok tercih edilen kısımlar içinde 166 bin 447 öğrenci ile geleceğin mesleği görülen bilişim teknolojileri alanı başı çekiyor. Bilişim teknolojilerini 163 bin 844 öğrenci ile elektrik-elektronik teknolojisi takip ediyor. Sıhhat hizmetlerinde ise 131 bin 425 öğrenci okuyor. 106 bin 207 ile çocuk gelişimi ve eğitimi ile 100 bin 453 öğrenci ile muhasebe ve finansman yüz bin sayısını aşan öteki kısımlar.

FAVORİ ÖBÜR KISIMLAR

Yiyecek-içecek hizmetleri kısımlarında 83 bin, makine ve tasarım teknolojisinde 71 bin, hoşluk hizmetlerinde 62 bin, motorlu araçlar teknolojisinde 54 bin öğrenci eğitim alıyor. Metal teknolojisinde 42 bin, mobilya ve iç yer dizaynında 36 bin ofis idaresi ve yönetici asistanlığında 34 bin, moda tasarım teknolojilerinde 29 bin, adalette 27 bin, tesisat teknolojisi ve iklimlendirmede 27 bin, grafik ve fotoğrafta 24 bin, inşaat teknolojinde 20 bin, kimya teknolojisinde 19 bin, hasta ve yaşlı hizmetlerinde ise 18 bin öğrenci okuyor.