Meslek liselerine transfer akını: Mezunların iş korkusu yok

Sefer

Global Mod
Global Mod
İstihdam avantajı farklı liselerden mesleksel eğitime kayışı hızlandırırken eleman arayan iş dünyası da sanayi meslek liselerinin kapısını aşındırıyor.

255 organize sanayi bölgesi ile eşleştirilen okuldan biri olan OSTİM Alper Sıkıntı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi kapılarını Yeni Şafak’a açtı.

İŞ GARANTİLİ LİSE

926 öğrencinin eğitim gördüğü lise, farklı okul çeşitlerinden de öğrenciyi saflarına katmış. Bunlardan biri Anadolu lisesinden gelen Mustafa Biçici. Anadolu liseleri yahut öteki liselerden mezun olan öğrencilerin üniversite eğitim almadan kolay kolay meslek sahibi olamayacağını düşündüğü için teknik liseyi tercih ettiğini tabir eden Biçici, “Lise tahsilimi bitirdikten daha sonra üniversiteyi kazanamasam dahi kolaylıkla meslek sahibi olabileceğimi bildiğim için buraya geldim” diye niçin meslek eğitimini tercih ettiğini anlattı.

Tuncay Uçar

HOŞ SANATLARDAN MESLEK LİSESİNE GEÇTİ

Hoş sanatlar lisesinden, mesleksel liseye geçen Baran Baran ise “Resmi bir hobi edinmek istediğim için bu okula geldim, zira bir malzemeyi tasarlamak, bir gereçten yeni haller, gereçler elde etmeyi de bir sanat olarak görüyorum. Hem kendi hobilerimi gerçekleştireceğim için birebir vakitte meslek sahibi olacağımı düşünerek bu okula geldim” açıklamasında bulundu.

MÜHENDİSLİĞİN YOLU BURADAN GEÇİYOR

Okul Müdürü Tuncay Uçar, derslerin yüzde 60’nın genel bilgi yüzde 40’nın uygulama olduğuna dikkat çekti. Öğrencilerin yüklü olarak endüstriye hazırlandığını söz eden Uçar, üniversitelerde mühendislik eğitimi alacak şahısların teknik lise seçmesi gerektiğini belirtti. Uçar, “Okulumuza transfer olan biroldukça öğrenci var. Meslek lisesinden çıkan mühendislik öğrencileri daha epeyce uygulama dersi aldığı için elleri daha çabuk alışır ve okullara daha çabuk adapte olur. Eline hiç lehim almamış öğrenci ile lise hayatını lehimle geçiren bir öğrencinin bir olmasını kimse bekleyemez” tabirlerini kullandı.

SANAYİCİDEN AĞIR TALEP

Makine, metal ve elektrik elektronik alanında yılda 400’den çok mezun verdiklerini belirten Uçar, “Sadece bu üç alan için sanayi işletmeleri beni arayarak 900 kadar yetiştirilecek eleman istiyor. 400 mezunumuzdan isteyenlerin tamamını iş sahibi yapabilme potansiyeline sahibiz. İşletmelerin talep ettiği yetiştirilecek elemanları, bizim mezunlarımız karşılamadığı takdirde öbür okulları arayıp üniversite hayatına devam etmek istemeyen öğrenciler var ise bize yönlendirin istihdam sağlayalım diyerek iş sahibi yapıyoruz. Buradan mezun olanın iş korkusu yok” dedi.

Çırak ve kalfalık fiyatında sevinç

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 milyon gencin mesleksel eğitim merkezlerine dahil edilerek istihdam sağlamanın hedeflendiğini ve 12. sınıf öğrencilerine taban fiyatın yarısı kadar 2 bin 126 lira ödeme yapılacağını duyurdu. İkitelli OSB İdare Şurası Üyesi M. Vural Koç, “Eleman bulamıyorum diyen iş insanlarımızın eleman muhtaçlıkları bu sayede giderilecek. Mesleksel eğitim merkezlerimiz hak ettiği yeri buldu” dedi.