Menopoz devri diş hastalığı: Diş eti çekilmesi!

Semih

New member
Birçok kişinin bilmediği ve diş doktorlarının her daim radarında olan menopoz-diş temasını kuran temelinde kemik erimesi. Diş Doktoru Tamer Çakar, “Özellikle diş yoksunluğu olan şahıslarda yeni diş yapılacaksa ya da implant üzere cerrahi bir uygulama zaruriyse özetlemek gerekirsesı kemikle bağlantılı bir durum kelam konusu ise menopozla kuvvetli bir bağ kurmak gerekir’ diyor.Tıp literatüründe ‘periodontitist’, halk içinde ise nevazil olarak isimlendirilen diş eti iltihabı, menopoz periyodunun diş hastalıkları içinde sayılıyor. “

Diş eti çekilmesi menopoz periyodu diş hastalığı…

esasen diş eti durduk yere iltihaplanmıyor.. Kemik eridiği için diş eti çekilmeye başlıyor. Zira artık altında takviye kalmıyor.

Menopoz periyodundaki en klasik durum, diş eti çekildikten daha sonra diş ortalarına kaçan ve gereğince ihtimamlı temizlenmeyen yemekler… Bunlar diş eti iltihaplarına, enfeksiyonlara ve diş taşı meselelerine yol açıyor. Ayrıyeten bu durumlar kemik erimesi sürecini üç kata kadar hızlandırıyor ve kaçınılmaz olarak diş kaybına niye oluyor.

Diş Tabibi Tamer Çakar, menopoza girmiş hastanın diş tedavisine başlanmadan evvel hekimiyle irtibata geçilmesi gerektiğinin altını çiziyor:

“Hem menopoz tıpkı vakitte diş kayıpları hastanın geleceğini de etkileyen ruhsal bir durumdur. Her ikisi de bedeninde olmasını istediğimiz ve kişinin özgüvenini yükselten parametrelerdir. Burada bize düşen, her ne kadar menopoz karşısında bir yaptırımımız olmasa da dişlerini tedavi ederek hastanın bir manada özgüvenini geri getirmektir”.

Menopozun fazlaca fazla değişken parametreleri olduğunu belirten Diş Tabibi Çakar, “30 yaşında menopoza girmiş ötürüsıyla epeyce fazla kemik kaybı hayatış olan hastayla karşılaştığımız üzere olağan nizamda menopoza girmiş ve kemik erimesi olmayana da rastlayabiliyoruz. ötürüsıyla burada değerli olan kemiğin erime derecesi değil kemiğin kalitesidir” diye belirtiyor.

Sağlıklı bir insanın kemiğinin ortasındaki hücre sayısıyla menopozdaki bayanın kemik hücre sayısı farklı. İşte bu, kemiğin kalitesini belirliyor. Tedavi öncesinde kemiklerin yenilenme yahut onarma gücünü ortaya koyan ‘kemik densite testi’ daha sonrası, tedavi haline karar veriliyor.

Alt çene kemikleri ve üst çene kemikleri birbirinden farklı güce sahip

Menopoz periyodunda diş sıhhati hakkında bilgi veren Diş tabibi Tamer Çakar, genel olarak alt çene kemiği ve üst çene kemiği ayrımını es geçmemek gerektiğinin altını çiziyor:

“Üst çene epey çabuk erir, sünger kemik olarak isimlendirilir. Alt çene ise kortikal kemiktir, mermer üzere sağlamdır. Buna karşın, menopozdaki hastanın korkacağı bir durum bulunmuyor.

Üst çene tedavileri, ekseriyetle insan kaynaklı kemik ekleyerek gerçekleştiriliyor. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu olarak isimlendirilen bu prosedürle hücrelere buyruklar vererek yönlendirebilirsiniz. Yerleştirilen implant, dişte oluşturduğu yeni yapı yardımıyla erimeyi yavaşlatıyor. Buradaki en büyük yardımcımız da bedenin bağışıklık sistemi. Bilhassa gelişen teknoloji yardımıyla daha sonradan eklenen kemiğin kişinin kendi kemiğiyle ahenk sağlama oranı diğer bir sistemik bir hastalığı bulunmuyorsa yüzde 100’e yakın”. diyor.
 
Üst