Maarif Okulları Pakistan’da muvaffakiyete doymuyor

Sefer

Global Mod
Global Mod
Dünyanın altı kıtası, 49 ülkesinde 427 eğitim kurumuyla Türkiye’nin milletlerarası alandaki eğitim kurumu olan Türkiye Maarif Vakfının Okulları, memleketler arası bilim, sanat ve kültür yarışlarında ülke birincileri çıkarmaya devam ediyor.

Daha evvel Moritanya, Sudan, Demokratik Kongo ve Pakistan’da ülke birincileri çıkarken, Pak-Türk Maarif Memleketler arası Okullarından altı öğrencinin projesi ülke birinciliği elde etti. Her yıl 78 ülkeden yaklaşık 1800 lise öğrencisinin, toplamda 4 milyon dolar ödül için ferdî araştırmalarla yarıştığı The International Science and Engineering Fair’de (Intel Milletlerarası Bilim ve Mühendislik Fuarı) Pak-Türk Maarif öğrencileri, ABD’de düzenlenecek finallere katılmaya hak kazanarak bu ülkeye gitti.

HİMALAYA SEDİRİNDEN, TABİATA ZARARSIZ DERİ ÜRETTİ

Pak-Türk Maarif Milletlerarası Okullarından yapılan yazılı açıklamaya bakılırsa, Karaçi Gulshan-e Iqbal Kız Lisesinden 12. Sınıf öğrencilerinden Talia Gülsüm ve Umre Gülsüm, Kimya öğretmenleri, Hira Beşir rehberliğinde HimAlaya sediri ağacından tabiata ziyanı vermeyen deri üretmeyi başardı.

LAHAR PAK-TÜRK MAARİF ÖĞRENCİSİ, PAKİSTAN BİRİNCİSİ

Proje en evvel Karaçi’de finalist olarak Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen ülke finaline katıldı. Akabinde aldıkları ülke derecesi ile de Pakistan’ı temsil etmek için ABD’nin Atlanta kentindeki memleketler arası finallere katılmaya hak kazandı. Yapılan değerlendirmelerin akabinde Pak-Türk Maarif Karaçi Gulshan-e Iqbal Kız Lisesi öğrencilerinin projesi finale çıktı.

Türkiye Maarif Vakfı Okullarıyla, 49 ülkede 427 eğitim kurumu, 44 yurdu ve 50 bin öğrencisi ile Türkçe bilen, alanında başarılı, mezuniyet daha sonrası yüksek tahsil için Türkiye üniversitelerini yeğleyen, Türkiye dostu gençler yetişiyor.