Lavabonun montajı: kendin yap ustaları için adım adım talimatlar

Sefer

Global Mod
Global Mod
Yeni bir lavabo kurmak ister misiniz? Aşağıdaki kılavuz en önemli ipuçlarını özetlemektedir.

Bir bakışta en önemli şeyler

Uzun yıllar günlük kullanımdan sonra, en kaliteli lavabo bile sonunda seramik beyazından daha grimsi görünecektir. Belirli bir deneyime sahip kendin yap ustaları, yeni bir lavabo kurabilir ve ayrıca uygun armatürleri kendileri kurabilirler.

Eski lavaboyu sökün

1. Talimatlarımızın ilk noktası, eski lavabonun sökülmesini sağlar. Bunun için armatürün su beslemesini lavabonun altındaki köşe vanaları üzerinden kapatın.
  2. Ardından armatür besleme hatlarının vidalarını açın ve köşe vanasından dışarı çekin. Zemini önceden havlularla döşeyin.
  3. Bir sonraki adımda, lavabonun altındaki bağlantı parçasını sökün ve sifonu tahliye parçasıyla birlikte çıkarın.
Yeniden montaj için talimatlar

Artık yeni eviyeyi duvara monte edebilirsiniz. DIN 68935’e göre yeni lavabo için ideal yükseklik 85 ile 95 santimetre arasındadır.

Lavabo montajı: Yeni bir model banyoya yeni bir soluk getiriyor.
Lavabo montajı: Yeni bir model banyoya yeni bir soluk getiriyor.

Lavabo montajı: Yeni bir model banyoya yeni bir soluk getiriyor. (Kaynak: Bağımlılık Yapıcı Stok/imago-images-pictures)

Bizim ipucumuz
Banyonuzu engelsiz hale getiriyorsanız, lavabonun doğru yükseklikte kurulduğundan ve bir tekerlekli sandalyenin erişebileceğinden emin olun. Lavabonun alt kenarı yerden en az 70 cm, üst kenarı ise en fazla 80 cm yükseklikte olmalıdır.

1. Önce sırtını, iyi stoklanmış herhangi bir hırdavatçıdan satın alabileceğiniz kendinden yapışkanlı yalıtım şeritleriyle donatın.
  2. Ardından makyaj masasını duvardaki tespit cıvatalarına kaydırın. Her zamanki gibi bir mesafe kovanı, rondela ve somun ile sabitlenir.
  3. Somunları tamamen sıkmadan önce, yeni eviyeyi bir su terazisi kullanarak dengeleyin. İdeal olarak, iki yardım eli edinin. Somunları tamamen sabitleyin ve duvar ile lavabo arasındaki derzi silikonla kapatın.
tehlike
Sadece üstte değil, yanlarda da mühürleyin.

musluğu değiştirin

1. Bunun için yeni armatürün bağlantı hatlarını armatür çıkıntısındaki delikten geçirin.
  2. Şimdi sızdırmazlık rondelasını koruyucu halka ve yarım daire rondela ile birlikte bağlantı hortumlarının üzerine kaydırın ve dişli çubuktaki somun manşonunu sıkın.
  3. Ardından giriş hatlarını köşe vanalarına vidalayın ve lavabodaki çıkış soketini sabitleyin.
  4. Son adımda sifonu tahliye musluğuna takınız ve yatay olarak hizalayınız.