Kursların müfredatı dolu dolu

Sefer

Global Mod
Global Mod
CHP Küme Başaknavekili Özgür Özel’in gaye aldığı ve skandal bir biçimde “Orta Çağ” zihniyeti olarak nitelediği Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş kurslarında hayli varlıklı bir eğitim veriliyor. Bunlardan biri olan Ankara’daki Dava Ulusoy Balalar 4-6 yaş Kur’an kursu kapılarını Yeni Şafak’a açtı. Kursta verilen eğitimin içeriklerini öğretmen Havva Erdal anlattı: “3 tane sınıfta 10’ar öğrencimiz var. Sınıfları yaş kümelerine nazaran, yani 4, 5 ve 6 yaş olmak üzere üç kümeye ayırıyoruz. Her yaşa kendi hünerlerine nazaran eğitim veriliyor. örneğin 6 yaş kümesindekilerle daha fazlaca anaokulu aktiflikleri yapıyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ve Diyanet’in müfredatından da faydalanıyoruz. Pahalar eğitimi, Kur’an-ı Kerim eğitimi veriyoruz. Çocuklar 4-6 yaşta alması gereken öz bakım marifetlerini, kendi başlarına yapacakları işlerde maharet kazanıyorlar. Haftanın aşikâr günlerinde deneyler, sanat aktiflikleri yapıyoruz. Lisan gelişimi için kimi şiirler ezberletiyoruz. Müfredatımız dolu dolu. Çocukları marifetlerine nazaran de yönlendiriyoruz. Kreşten farkı yalnızca kıymetler eğitimi ve Kuran-ı Kerim eğitiminin olması. Sayıları, örnekleri öğretiyoruz. Makul gün ve haftalarla ilgili etkinlikler yapıyoruz.”

Havva Erdal

GELİŞİMLERİNDEKİ FARKI GÖRÜYORUZ

Anneleri Kur’an Kursu’na giden çocukların kayıtlarına öncelik verdiklerini belirten Erdal, “Anneleri yetişkin sınıfında Kur’an öğrenirken, çocuklar da burada eğitim görüyor. Anne-çocuk birebir saatte çıkıyorlar. Çocukların birinci geldikleri vakit içinde, yıl sonundaki gelişimleri içinde büyük fark oluyor. örneğin birinci geldiğinde kalem dahi tutmayan çocuklarımız oluyor, biz birinci basamakta onlara bu maharetleri kazandırıyoruz. Buradan ayrıldıklarında çocuklar Kur’an-ı Kerim’i, namaz müddetlerini ve dini kıymetleri öğrenmiş oluyorlar” diye konuştu.

Burada memnun oluyorum

Kursun öğrencilerinden 5 yaşındaki Aslı, “İki yıldır kursa geliyorum. Çok sevdiğim için gelmek istiyorum. Kapı süsü yapmayı hayli seviyorum. Arapça harfleri artık okuyabiliyorum. Kur’an-ı Kerim’e geçtim, ikinci cüzdeyim, üçüncü cüze geçmeme 9 sayfa kaldı” diye konuştu.

Aslı

Arkadaşlarıma dua ediyorum

6 yaşındaki Kaan Eymen de kursta öğrendiklerini şu biçimde anlattı: “Kur’an’a geçmeme yalnızca 2 sayfa kaldı. Arkadaşlarımla eğleniyorum. Oyunlar oynuyoruz. Buradan meskene gittikten daha sonra sınıfımı özlüyorum. Uzun mühlet hasta olan arkadaşlarımı özlüyorum ve onlar çabuk güzelleşsin diye dua ediyorum.”

Kaan Eymen