KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Rum kesitine pasaport yansısı

CesHef

Global Mod
Global Mod
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Rum kesitine pasaport yansısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) Bakanlar Konseyinin, Kapalı Maraş’a ait açılımda öne çıkan ve Bakanlar Heyeti’nde bulunan kimi siyasi isimlerin, kelamda “Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportları”nı iptal etme sonucuna ait, “Bu sonucu alan Rum idaresini kınıyorum. Bu bir çağdışılıktır, bu bir ırkçılıktır, insan hakları bakımından yanlıştır ve hukuksal bir tabanı yoktur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yaptığı açıklamada, Rum Bakanlar Şurası’nın birtakım KKTC’li siyasetçiler ile Kapalı Maraş açılım sürecine müdahil olanlara yönelik kelama Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını iptal etme, yenilememe yahut pasaport vermeme sonucuna ait değerlendirmelerde bulundu.

Tatar, “Bizim çabamızı, apayrı yerlere çekerek, ‘Pasaportları iptal ederiz’ biçiminde açıklamaları kınıyorum, reddediyorum. Bu sonucu alan Rum idaresini kınıyorum. Bu bir çağdışılıktır, bu bir ırkçılıktır, insan hakları bakımından yanlıştır ve hukuksal bir tabanı yoktur. Vatandaşlar içinde bu biçimde bir ayrım yapmak kabul edilebilir bir şey değildir.” sözlerini kullandı.

“ŞAHSEN BEN YILLARDIR BU PASAPORTU KULLANMADIM”

Sorunun kişisel değil toplumsal bir sıkıntı olduğunu vurgulayan Tatar, “Bu ferdi bir problem değildir. Şahsen ben yıllardır bu pasaportu kullanmadım, karar beni bağlamıyor. Fakat bu halkımızı toplumumuzu ilgilendiren bir sıkıntıdır. Bizim halkımız şimdiye kadar bu pasaportları aldıysa, ortasında bulunduğu şartlardandır. Çeşitli karşı karşıya kaldığımız haksızlıklardan dolayı seyahat, burs üzere niçinlerden almıştır.” diye konuştu.

Tatar, kelamda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, iki halkın ortak bir cumhuriyeti olduğunu, pasaportun mutabakattan doğan haktan alındığını hatırlattı ve bu hakka hürmet duyulmasını talep etti.

Rum kısmının Kıbrıs Cumhuriyeti’ni işgal ettiğini ve bu yapının bir Helen ve Rum Cumhuriyeti olarak muamele gördüğünü belirten Tatar, “Biz bir ekip siyasi kararlarla, bir görüş, bir duruş, yeni bir vizyon ve siyaset ortaya koyduğumuz için Rum tarafının bu işine gelmedi. Lakin, ‘söylemiş olduklerinizi, hareketlerinizi beğenmezsem pasaportu iptal ederim tavrı’ dünyanın hiç bir yerinde tasvip edilemeyecek bir davranıştır.” tabirlerini kullandı.

KKTC Başbakanı Ersan Saner de GKRY Bakanlar Şurasının, kimi KKTC devlet ve hükümet yetkililerinin kelamda Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını iptal etme sonucunı “düşmanca bir karar” olarak nitelendirmişti.

KAYNAK: AA