Japon bilim insanları su geçirmez kağıt üretti

XeeX

New member
Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bakterileri de yok eden biyolojik olarak parçalanabilen gereçlerle kağıdı su geçirmez hala getirdiler. Buna Choetsu diyorlar ve bunun global plastik krizine bir darbe indirebileceğini düşünüyorlar.Hakemli mecmua olan Industrial & Engineering Chemistry Research mecmuasında Cuma günü yayınlanan bir makalede araştırmacılar, “kağıdın zayıf taraflarını telafi edebilecek” bir silika reçine kaplama geliştirdiler. Tek kullanımlık pipetler yahut çatallar üzere kağıt mamüllerini uygulanabilir alternatiflere dönüştürdüklerini anlattılar.
Tokyo Üniversitesi’nde katı hal kimyası profesörü ve çalışmanın ortak müellifi Dr. Zenji Hiroi, bir e-postada “Plastik eserler yerine kaplamalı kağıt kullanmak ziyanlı atıkları azaltmaya yardımcı olabilir.” dedi.

Hiroi, “Kağıt çatal bıçak kadrosu en sıradan uygulama olabilir. Kesimle işbirliği ortasında birtakım prototipler oluşturduk. Kağıt paket yağmurda bile güçlendirilebilir ve kullanılabilir. Yabani ot denetimi kuşe kağıttan yapılabilir ve etrafa ziyan vermeden tabiatta bozulabilir. Rastgele bir kağıt eseri daha fazla uygulama seçeneği kazanacaktır.” dedi.
 
Üst