Isıtıcının havasının alınması ve ayarlanması: adım adım basit talimatlar

Sefer

Global Mod
Global Mod
Isıtmanızı şimdi kontrol etmeyi unutursanız, kışın donma riskiniz vardır. Sadece yedi adımda, ısıtma süresi için en uygun donanıma sahip olursunuz.

Bir bakışta en önemli şeyler

Federal Tüketici Merkezleri Birliği, kış gelmeden önce ısıtma sisteminin kontrol edilmesini tavsiye ediyor. Bunun için en iyi zaman Eylül, ancak en geç Ekim ayının sonunda. Yani zaman daralıyor.

Çünkü: Yanlış ayarlanmış bir ısıtma sistemi, yüksek enerji tüketiminin sık görülen bir nedenidir, ısıtma endüstrisindeki derneklerin ve şirketlerin ait olduğu Warmth+ girişimini açıklıyor. Sisteme bağlı olarak yüzde 15 oranında tasarruf sağlanabilmektedir.

Hatta geçen kış bir ısıtma sisteminin düzgün çalışmadığına dair belirtileri bile hissedebilir ve duyabilirsiniz: odalar ısınmadı, evdeki bazı radyatörler aynı termostat ayarıyla diğerlerinden daha soğuk kaldı veya daha sonra ısındı. Gürleme sesleri de sorunların bir işaretidir.

Sonbaharda radyatörlerinizin çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebileceğinizi adım adım anlatacağız.

1. Havasını alın ve suyla doldurun

Radyatörünüzden uğultu sesi geliyorsa, bunun nedeni ısıtma devresindeki hava kabarcıklarıdır. En geç, ısıtıcı sadece düzensiz bir şekilde ısındığında veya tamamen soğuk kaldığında, havanın dışarı atılması gerekir. Hava alma, temel olarak uzman bir şirkete ihtiyaç duymadan birkaç basit adımda yapılabilir ve radyatör başına birkaç dakikadan fazla sürmez.

• Aşama 1: Ev sahipleri havalandırmadan önce sirkülasyon pompasını kapatmalıdır. Kiracı olarak ısıtma devresini kapatmanız yeterlidir. Bu adımı, gerçek havalandırmadan yaklaşık bir saat önce tamamlayın. Bu, havanın yükselebilmesini sağlar.
  • Adım 2: Termostatı maksimum ısı seviyesine getirin.
  • Aşama 3: Isıtıcı valfinin altına bir bez yerleştirin. Valf, termostatın karşısında, genellikle bir havlu kurutucunun üstünde bulunur.
  • Adım 4: Vanayı hava alma anahtarıyla veya modele bağlı olarak pense veya tornavidayla açın. Hava çıkışını duyana kadar valfi saat yönünün tersine çevirin.
  • Adım 5: Su çıkar çıkmaz vanayı kapatın.
  • Adım 6: Havasının alınması gereken tüm radyatörlerde bu adımları tekrarlayın.
  • Adım 7: Sirkülasyon pompasını tekrar açın veya ısıtma devresini yeniden etkinleştirin.
Hava tahliyesinden sonra, ısıtma sisteminde yeterli su kalmayabilir. Telafi etmek için yumuşatılmış veya tuzdan arındırılmış su eklenebilir. Çamur oluşumunu ve kirecin neden olduğu birikintileri azaltır. İçme suyu sadece sınırlı ölçüde uygundur. Sıvıyı kendiniz doldurup dolduramayacağınızı ve nasıl doldurabileceğinizi uzman bir şirketle netleştirmelisiniz.

Suyu nasıl doldurursunuz?

Suyu kendiniz doldurmak istiyorsanız, aşağıdaki kurallar geçerlidir: Suyu doğrudan sistemde ve tercihen yeni hava kabarcıkları tekrar kapanmayacak şekilde tamamlayabilirsiniz. Kendin Yap Akademisi bu nedenle önce ısıtma sisteminin giriş valfi hortumunun suyla doldurulmasını tavsiye eder. Bir an için musluğu açmanız yeterli. Ancak o zaman hortum vanaya gelir. Artık cihaz üzerindeki musluk ve vana arka arkaya açılmaktadır.

Ne kadar su doldurulması gerektiği ve su basıncının ne kadar yüksek olması gerektiği sadece ilgili ısıtma sistemine değil, aynı zamanda binanın içindeki konumuna ve yüksekliğine de bağlıdır. DIY Akademisi’ne göre ya manometre yeşil bir alanla en uygun su basıncını gösterir ya da bar spesifikasyonunu çalıştırma talimatlarında bulabilirsiniz.

Uzmanlar, bunun portföydeki eski sistemler için prosedür olduğuna dikkat çekiyor. Bu, modern sistemlerde farklı olabilir – musluk suyu yerine özel ısıtma suyu kullanmanız gerekebilir. Kullanım talimatlarında hiçbir şey yoksa, ısıtma tesisatçınızdan özel talimatlar istemelisiniz.

2. Isıtıcıdaki su basıncını kontrol edin

Daha eski ısıtma sistemlerinde, daha fazla konfor ve daha düşük ısıtma maliyetleri için sözde hidrolik dengeleme de faydalı olabilir. Bu karşılaştırma sırasında bir sıhhi tesisat şirketi, her bir yaşam alanı için gereken ısı çıkışını belirler. Buna dayanarak, ısıtma sistemi için gerekli su miktarı ve optimum gidiş suyu sıcaklığı ayarlanır.

bilgi

Şirket ayrıca ısıtma devresindeki pompa çıkışını ve gerekli dirençleri hesaplar. Bu, örneğin, tam olarak gereken miktarda suyun sirkülasyon pompasından radyatörlere ve geri akmasını sağlar.

Isıtma: Genellikle tam ihtiyacınız olduğu anda arızalanır.
Isıtma: Genellikle tam ihtiyacınız olduğu anda arızalanır.

Isıtma: Genellikle tam ihtiyacınız olduğu anda arızalanır. (Kaynak: Christin Klose/dpa-tmn-resimleri)