İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na birinci kere açıktan savaş ilan etti: Ne dese aykırısını yapıyor

CesHef

Active member
İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na birinci kere açıktan savaş ilan etti: Ne dese aykırısını yapıyor CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına, İBB koltuğunun kendi elleriyle AK Partili bir isme teslim edilmesi manasına geldiği sebebi öne sürülerek karşı çıktığı biliniyor. Yeni bir strateji belirleyen İmamoğlu, son atılımıyla birinci defa CHP önderine adeta açıktan savaş ilan etti. Kılıçdaroğlu’nun dayanak açıklaması yaptığı ve meclisin oybirliği ile kabul ettiği sonucun iptali için Meclis’e teklif sundu. Bu, siyasi kulislerde iki isim içindeki bilek güreşinin gün yüzüne çıkması olarak yorumlandı.İBB Meclisi, 25 Kasım 2021 tarihli görüşmede, AK Partili üyelerin hazırladığı, pandemi devrinde sıkıntı durumda kalan İstanbul’daki ulusal ve mahallî yayın yapan gazetelere takviye olmak için Belediye Meclisi Kararlarının ilan olarak yayınlanması sonucunı oy birliği ile kabul etti. Lakin İBB Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Lideri Nurten Uğursoy’un başında olduğu takımın 10 Ocak 2022 tarihinde hazırladığı ikinci raporda ise ‘tasarruf’ öne sürülen sebebi ile gazetelerin desteklenmesinden vazgeçilmesi talep edildi. CHP’li İBB idaresinin 2022 yılı bütçesinden reklam ve medya tanıtımı için ayırdığı bütçe ise 854 milyon lira. Bu paranın 460 milyon lirası da yalnızca medya tanıtım için ayrıldı.


KILIÇDAROĞLU’NA REST ÇEKTİ

CHP’de, 2023 öncesi cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki çatışma derinleşiyor. Kılıçdaroğlu, “Belediye liderleri bakılırsavlerini yapsınlar” diyerek GÜZEL Parti Genel Lideri Akşener’in desteklediği İmamoğlu’nun önünü kapattı. Her fırsatta Kılıçdaroğlu’na bayrak açan İmamoğlu ise Kılıçdaroğlu’nun, ‘adaylığını’ engellemesine bir sefer daha rest çekti.

EVVEL KABUL daha sonra RET

Kılıçdaroğlu, 18 Ekim 2021’de “İzmir mahallî basın modeli CHP’li 13 büyükşehirde uygulanacak” diyerek belediyelere meclis kararlarını gazetelerde yayınlama talimatı verdi. Ankara başta olmak üzere CHP’li belediyeler bu istikamette karar alırken CHP’li İBB, 25 Kasım 2021’de kabul ettiği İstanbul’daki gazetelere ilan verilmesi sonucunı 10 Ocak 2022’de Meclis’e geri gönderdi.

SÖZCÜ’YE VAR 40 GAZETEYE YOK


İmamoğlu, 10 bin basın işçisinin çalıştığı İstanbul’daki 40 gazeteye yıllık 22 milyon TL ilan verilmesini ‘tasarruf’ sebebi öne sürülerek reddederken Halk Ekmek büfelerinde Sözcü ve Korkusuz gazetelerini parasız dağıttırıyor. İBB, 2022 bütçesinden 849 milyon TL’yi ise reklam ve tanıtıma ayırdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’li İBB’nin, birtakım gazetecileri ayda 30 bin lira maaşa bağladığını söylemesi gündemdeki tazeliğini korurken İBB’nin Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Lideri Nurten Uğursoy’un, gazetelere ilan verilmesini ‘tasarruf’ öne sürülen sebebi ile reddetmeye çalışması büyük çelişki olarak yorumlandı.

İSMİ BİLE DUYULMAYAN GAZETELERE VERECEK

İstanbul’da yayın yapan 40 gazetede çalışan 10 bine yakın gazetecinin faydalanacağı ‘İlan vererek medyaya destek’ olma projesinde bir yılda tüm gazetelere 22 milyon TL verilmesini reddeden İmamoğlu idaresinin, 460 milyon liralık medya tanıtım parasını yalnızca hiç okunmayan hatta ismi dahi duyulmamış CHP yandaşı medyaya dağıtacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İstanbul’daki gazetelere belediye ilanlarının verilerek İstanbul’da yayın yapan gazetelere dayanak olunması konusundaki sonuncu karar bir daha sonraki İBB Meclis Toplantısı’nda alınacak. AK Partili Meclis üyelerinin bir daha sonraki Meclis toplantısında ne yapacağı ise merak ediliyor.

KAYNAK: MİLAT – FATİH SİNAN
 
Üst