İktidarın aldığı 2 karara destek! Baykal’dan ‘Erdoğan’la pazarlık yaptı’ tezlerine yanıt

CesHef

Global Mod
Global Mod
İktidarın aldığı 2 karara destek! Baykal’dan ‘Erdoğan’la pazarlık yaptı’ tezlerine yanıt Zülfü Livaneli, Deniz Baykal’ın 3 Kasım 2002 seçimlerine sokulmayan Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılmasına verdiği dayanağın, bir siyasi pazarlık kararı olduğunu sav etmişti. “Livaneli sizi aradı mı?” diye sordum. “Hayır hiç bir temas olmadı” diye cevap verdi. Baykal’ın canının sıkıldığı anlaşılıyor. Ve şunu anlatıyor: “Geriye bakınca kendime ‘İyi ki bir yanıt vermeye kalkmadın’ diyorum. Zira fazlaca kolaylıkla duygusallaşarak insanın içini rahatlatacak laflar da söylenebilir fakat artık yaşanmışlıkları görür görmez ‘İyi ki Deniz, hiç konuşmaya girmedin, açmadın2 diyorum.”

Pekala Zülfü Livaneli’ye kırgın mı? Polemiği sürdürmek istemediği muhakkak. Fakat, “Zülfü Beyefendi ismine şaşırdım. Onun bu lafları söylemesi alışılmış ki beni fazlaca üzdü. Lakin inanıyorum onu da fazlaca üzmüştür, üzmüş olmalıdır. Ben onun ismine da üzüldüm” diyor.

TAYYİP ERDOĞAN’LA PAZARLIK YAPTI MI?

“Siyasi yasağının kaldırılması karşılığında Erdoğan’la bir pazarlığınız oldu mu?”
diye sordum. Baykal, net bir biçimde cevap verdi: “Tayyip Bey’le onun talebi üzerine 22 Şubat 2003 tarihinde buluşmuşuz. esasen aralık ayının ortasında (22 Aralık) anayasa değişikliği yapılmış, siyasi yasağı kalkmış. Her şey fazlaca açık. Neyin pazarlığını yapacaksın? İnsanların şunu anlaması lazım; kardeşim herkes bir pazarlıkla bir şey yapmaz, kimi vakit de buna inanıyordur. Biz demokrasi diye, hukukun üstünlüğü diye, insan hakları diye yola çıkmışız ve benim şuurlu siyaset çizgimde bu unsurlar daima belirleyici olmuştur.”

12 MART’A DA KARŞI ÇIKTIK

Yasaklara ve darbelere karşı prensipli bir duruşa sahip olduğu için Erdoğan’ın yasağının kalkmasına takviye verdiğini anlattı. “Al gülüm ver gülüm pazarlığı olmadı” dedi. Ecevit’le bir arada 12 Mart’a karşı çıkışlarını örnek gösterdi. 27 Mayıs’ı destekleyen CHP’de 12 Mart’a karşı çıkış bir kırılma noktasıydı. Prensipli bir duruştu. Ecevit’ten de dinlemiştim. “Rahşan’la Ankara’da sokağa çıkamıyorduk. Aydınlar 12 Mart’ı destekliyorlardı” demişti. O niçinle Baykal’ın kelamlarını motamot aktarmak istiyorum:

“Biz 12 Mart’ta da, 12 Mart muhtırasının CHP’nin önünü açtığı kanısını reddettik ve bunu hiç bir kurnazlık falan yapmadan, yalnızca demokrasi ismine, insan hakları ismine Ecevit’le birlikte yaptık. Ben bu biçimde onun yanında siyasete başlamış bir genç insandım. Ülkenin aydınları, demokratları, herkes, ‘Bunun ardında bir hesap vardır. Ecevit herbiçimde kendisi değil, Nihat Erim başbakan oldu diye buna karşı çıkıyor’ dediler. Bu büsbütün yanlıştır. ‘Fırsat açıldı CHP’nin önüne, ne karşı çıkıyorsunuz, kısmın buradan’ diye düşünüyordu bir sürü insan. Biz buna ‘İnsan haklarına, demokrasiye, hukuk üstünlüğüne karşıttır, bu biçimde demokrasi olmaz’ diye karşı çıktık.”

CUMHURBAŞKANLIĞI TEKLİFİ YAPILDI MI?

Bir de Erdoğan’ın yasaklarının kaldırılması karşılığında Baykal’a cumhurbaşkanlığı teklif edildiği argümanı var. Onu sormadan, aydınlığa kavuşturmadan olmaz.

“Size cumhurbaşkanlığı kelamı verildi mi?” sorusunu yönelttim. Baykal, “Ne münasebet” diye reaksiyon gösterdi:

“Aralık ayında o hususta en kritik etaplar tamamlanmış, anayasa değişlikleri gerçekleştirilmiş, oylamalar yapılmış, biz şubatın sonunda buluştuk. Erdoğan’ın talebiyle. Ben orada neyin pazarlığını yapacağım?”

ERDOĞAN’LA NEYİ GÖRÜŞTÜLER

Pekala Erdoğan’la o toplantıda neyi görüştüler?

“1 Mart tezkeresini görüştük. Erdoğan, ne diyorsunuz, ne yapacağız, dedi. Ben Silahlı Kuvvetlerimizin bizimle hiç bir düşmanlık ortasında olmayan bir komşu ülkede ne işi var, ayrıyeten anayasamıza da ters, hem hiç bir siyasi faydamız da yok diye düşünüyordum. O niçinle mutlaka karşıydım. Ayrıyeten Türkiye’nin en hassas coğrafyasına Amerika asker yerleştirecek, limanlara vesaire ve bu kabul edilebilir mi? Bunu Tayyip Bey’e anlattım” dedi.

BAYKAL SORDU, ERDOĞAN YANITLADI

Erdoğan’la ortalarında geçen diyaloğu da aktardı.

Baykal: Tezkere kabul edilirse kaç asker gelecek?

Erdoğan: On binlerce asker. 60 binle 90 bin civarında.

Baykal: Ne vakit çıkacaklar?

Erdoğan: Ben de bilmiyorum.

“Sakın ha, dedim. Tayyip Beyefendi dedi ki, bu biçimde olursa bize ambargo koyarlar, gelirler baskı yaparlar, bu durumda bu biçimde dayanışma ortasında olur muyuz, dedi. Ben de ‘Hiç kuşku yok, ne gerekirse yaparız’ dedim. Tayyip Beyefendi daha fazlaca ekonomik mali mahzurlar çıkaracaklar, ek kaynak bulabilir miyiz, sıkıntısındaydı. ‘Her türlü işbirliğine gireriz, hiç ondan kuşkunuz olmasın’ dedim.”

KILIÇDAROĞLU SAĞ OLSUN

Zülfü Livaneli’nin açıklamaları üzerine Kılıçdaroğlu, CHP genel liderlerini içine alan bir açıklama yapmıştı. Baykal’a Kılıçdaroğlu’nun halini sordum. “Sağ olsun. Genel Başkan’ın gösterdiği reaksiyon hayli kıymetlidir. Ben şahsına teşekkür ediyorum” dedi.

CHP YALNIZ BIRAKTI MI?

CHP’den farklı sesler çıktı. Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır başta olmak üzere eleştirenler çıktı. CHP idaresinden uzun mühlet açıklama gelmedi. O yüzden Baykal’a, “CHP gereğince gerinizde durdu mu? Bir kırgınlığınız var mı?” diye sordum.

“Genel Başkan’ın hali partinin halidir, diye anlayacağız. Alışılmış partide her kanıda, her histe beşerler bir ortadadır. Birbirini seven, sevmeyen, kızan, kızmayan beşerler bir ortadadır. Her biri bu tesirlerin ortasında olaylara hal takınır lakin Genel Lider ‘Bütün Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanları’ diyerek de olsa, beni de içine alarak savundu. elbette kendisinden bunu beklerdim. Çok mutlu oldum, eksik olmasın, sağ olsun” diye karşılık verdi.

BAYKAL’IN SİTEMİ

CHP’de vakit zaman Baykal devri mercek altına alınıyor. Baykal olsa HDP ile diyalog kurulamayacağı, başka muhalefet partileri ile güzel alakaların sağlanamayacağı tarafında tenkitler yapılıyor. Baykal’a bunu sordum. Sitemkâr bir karşılık verdi:

“Hayır, biz CHP olarak hem sağımızdaki siyasete, tıpkı vakitte solumuzdaki siyasete ebediyen yapan bir anlayışla yaklaştık. O niçinle ben bu çeşit suçlama içine girmenin insaflı, haklı, gerçek olduğunu düşünmüyorum”

ALEVİ VE KÜRT DÜŞMANI MI?

Baykal’la ilgili olarak Alevi ve Kürt düşmanı olduğu istikametinde değerlendirmeler mevcut. SHP genel sekreteri olduğu vakit Paris’teki Kürt Konferansı’na katılan Ahmet Türk ve arkadaşlarının ihracı ona bağlandı. CHP genel lideri olduğu devirde teşkilatlarda Alevilere yer vermediği argümanları gündemde oldu. O niçinle, “Kürt ve Alevi düşmanı mısınız?” diye sordum.

Baykal, “Siyasi ömrümün çeşitli devirlerinde ben o kısımlara yapılan haksızlıklar karşısında hal takındığım için tam aykırısı suçlamaların maksadı olduğumu hatırlıyorum ve o doğrultuda yaptığım konuşmalar Meclis zabıtlarındadır. Bu konularda kendimi savunma durumuna düşmeyi yakıştıramıyorum kendime ve reddediyorum” diye karşılık verdi.

ERKEN SEÇİM TALEBİ

Baykal’a 2023 seçimlerini sordum, Baykal ise erken seçimi gündeme getirdi. Evvel siyasi kutuplaşmanın giderilmesi için iktidar ve muhalefetin bir ortaya gelerek ortak bir deklarasyon yayınlamasını gündeme getirdi. 1946 seçimlerinden daha sonra İnönü’nün yayınladığı 12 Temmuz Beyannamesi’ni örnek gösterdi. Akabinde da erken seçim daveti yaptı.

BOĞAZİÇİ KARARINA DAYANAK

Deniz Baykal iki hususta iktidarın aldığı sonucu destekledi.

1) Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünden alınması.

“Boğaziçi Üniversitesi’nde iktidarın aldığı kararlardan mutluyum fakat bunun yalnızca orayla hudutlu bir olay olarak kalmaması ve hükümetin genel tavrına yansıması kıymet taşır. Yani kamuoyunun, toplumun tercihlerine hassaslık ve anlayış gösterilmesi gerektiğinin anlaşıldığını umarım, bu da o doğrultuda bir arayışın başlangıcıdır.”

2) OHAL’le ilgili düzenlemenin kamuoyundan gelen reaksiyonlar üzerine 3 yıldan 1 yıla indirilmesi.

“OHAL’i 3 yıl uzatan torba yasaya bir düzenleme getirerek 1 yıla indirdiler yani seçim tarihini dışarıda bıraktılar, bu da tıpkı biçimde sevindirici lakin bunlarla hudutlu kalmamalı, uzlaşmacı bir idare anlayışı haline gelmeli, yaptım oldu demekten çıkmalıyız ve kamuoyu, toplum, yansılar hürmetle karşılanmalı. Bunları gözeterek tercihler kullanılması gerektiğinin anlaşıldığını umuyorum.”

AFGANİSTAN UYARISI

Eskibir Dışişleri Bakanı ve deneyimli bir siyasetçi olarak Baykal’a Afganistan konusunu sormasam olmazdı. Baykal, Afganistan’daki ateşin Türkiye’ye sıçrayacağı ihtarında bulundu:

“Bu kaideler altında Afganistan’da askeri bir operasyona katılmak yalnızca evlatlarımızın hayatını tehlikeye atmak değil, Türkiye’ye dönük yeni bir göç dalgasının düğmesine basmak demektir. Bu göç dalgası yalnızca Türkiye’nin değil, Avrupa’nın ve bölgenin de istikrarına, güvenliğine yönelik epeyce önemli tehlikeleri göze almak manasına gelir. Bu uğraş havaalanı sonları ortasında kalmaz, hatta Afganistan sonları ortasında kalmaz. Türkiye’ye de sıçrar, diğer yerlere de sıçrar, Taliban üzere yaygın bir milletlerarası terör tertibinin amacı haline gelmeyi kabul etmek epeyce yanlış, ne için olduğu bile muhakkak değil.”

ZİHNİ MELEKELERİ

Deniz Baykal’la bir buçuk saat bir söyleşi yaptım. Sıhhat şartlarına karşın zihni berraktı. CHP’li Ali Uzman Başarır, Baykal’ın zihni melekelerini kullanma konusunda badireleri olduğunu söz etmişti. Lakin Baykal’ı görür görmez haksızlık ettiğini düşündüm. Demirel, “Kafam Zenith saat üzere çalışıyor” demişti. Yaşadığı sıhhat meseleleri niçiniyle kısıtlı bir ömrü bulunmasına rağmen Baykal’ın da zihni melekeleri çok âlâ, başı tıkır tıkır çalışıyor.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / ABDULKADİR SELVİ