Hayırseverlerden Bodrum’a iki okul: Merasimler eşliğinde açıldı

Sefer

Global Mod
Global Mod
İlk merasim Umurça Mahallesi’nde, Akın ailesi tarafınca yaptırılan 16 derslikli Ömer Akın İlkokulu’nda idi. 19 öğretmenin bakılırsav yapacağı 500 öğrencinin eğitim nazaranceği okulun açılış merasimi hürmet duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Akabinde öğrenciler şiirler okudu. Merhum iş adamı Ömer Akın ismine okulu yaptıran oğlu Ögeday Akın, yaptığı konuşmada şunları lisana getirdi:
“Biz 80’li senelerda Bodrum’a taşınmıştık. Babam, Bodrum’u hayli seviyordu. 2015 yılında babamı kaybettikten daha sonra amcamla birlikte onun ismini yaşatacak bir planlama içerisine girdik. Bir gün buradaki okulun önünden geçerken okulun yıkılmış olduğunu fark ettim. Bu, babam için fazlaca uygun bir hayır işi olacaktı” dedi.

Muğla Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Emre Çay ise eğitime yaptıkları katkılardan dolayı hayırseverlere teşekkür ederek şunları lisana getirdi:

“Bizler için büyük bir memnunluk vesilesi olan bir açılış için buradayız. En güzel işlerden birisi hiç elbet ki eğitime olan yatırımdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetlerin üzerine çıkma maksadı hiç elbet ki eğitimle mümkündür. Eğitime yapılan yatırım geleceğe yatırımdır”

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar da hayırseverlere teşekkür ederek şu sözlere yer verdi:

“Arkamızdaki bina bir taş toprak lakin içerisinde büyük bir manevi yük var. Bir hayır var. ötürüsıyla burada velilerimizin, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin üzerinde bir manevi sorumluluk var. Bu yalnızca bir isim verme değil, bir düzgünlüğün karşılığı. ötürüsıyla çocuklarımızın buradan yeterli beşerler olarak, vatana millete güzel evlat olarak mezun olmalarını arzuluyoruz”

Konuşmaların akabinde hayırsever Ögeday Akın’a teşekkür plaketi verildi. Merasim daha sonrası iştirakçiler okulu gezdi.

Diğer okul açılış merasimi de Turgutreis mahallesinde gerçekleştirildi. 30 öğretmenin nazaranv yapacağı, 450 öğrencinin eğitim nazaranceği 16 derslikli Recai Ahmet Ersan İlkokulu düzenlenen merasimin akabinde hizmete girdi.