Geleceğin mühendisleri BİLSEM’de yetişiyor

Sefer

Global Mod
Global Mod
Bingöl’de 2012 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı koordinesinde açılan Bilim ve Sanat Merkezi, özel yetenekli öğrencilere eğitim vermeye devam ediyor. Birinci açıldığı devirlerde 180 müracaatın yapıldığı okula, son devirlerdeki müracaatlar 8 binlere kadar ulaştı. Muhakkak süreçlerden geçerek seçilen öğrenciler BİLSEM’de yeteneklerine bakılırsa, bilgisayar, robotik kodlama, tasarım üzere biroldukca alanda eğitim alıyor. Öğrenciler, öğretmenlerinin dayanağıyla hazırladıkları projeleri de TÜBİTAK bölge ve ulusal müsabakaları, TEKNO-FEST, Türkiye zeka vakfı akıl oyunları, dijital tasarım ve oyun yarışlarında sergiliyor.

“Amaç beyin göçünü önlemek, geleceğin mühendislerini yetiştirmek”

BİLSEM’de maksatlarının geleceğin mühendislerini yetiştirmek olduğunu belirten kurum müdürü Mahmut Yılmaz, “Kurumumuz 2012 yılından beri hizmet vermektedir. Bilim Sanat Merkezlerinde özel yetenekli öğrencilere eğitim verilmektedir. Bu öğrencilerde makul evrelerden geçerek, muhakkak süreçlerden geçerek alınmaktadırlar. Kurumumuz birinci açıldığı vakit 180 öğrenci müracaatta bulunmuştu, artık ise bu sayılar 8 binlere varmaktadır. Buradaki maksat öğrencilerimize gerçek eğitimi vermektir. Öğrencilerimizin eğitim aldığı alanlar, genel yetenek, genel zihinsel alandan, müzik ve fotoğraf alanından kendi özel yeteneklerine göre eğitim almaktadırlar. Burada bir gaye, beyin göçünün önüne geçmektir aslında. Bu bedelleri yerelde tutup, yerelde değerlendirip geleceğin bilim erkeklerinı, geleceğin mühendislerini yetiştirmek misyonumuz olarak kıymetlendirebiliriz. Öğrencilerimiz robotik eğitim, fen bilimleri, toplumsal bilimleri, fotoğraf, müzik, robotik kodlama ve bunların yanında birfazlaca atölyede eğitim almaktadırlar” dedi.

“Mühendis olduktan daha sonra ülkeme daha faydalı olmak istiyorum”

Üç yıldır BİLSEM’de eğitim goren öğrencilerden İdris Yiğit Çağdaş, gayesinin ülkesine faydalı bir mühendis olmak olduğunu söylemiş oldu.

Çağdaş, “BİLSEM’de 3 yıldır tahsil görünüyorum. Burada daha epey dizaynlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu uygulamalarla yaptığımız dizaynlarla ben bir uygulama geliştirmek istiyorum. Oyun üzere görünecek, çocuklara ömrün etaplarını öğretecek. Bir oyun yapmak istiyorum lakin eğitici de olacak. Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum maksadım bu. Mühendis olduktan daha sonra ülkeme daha faydalı olmak istiyorum” diye konuştu.

Öğrencilerden Meryem Yiğit ise, “Tasarımcı olmak istiyorum. Teknoloji ve tasarım dersinde de dizaynlar yaparak kendimi ileri de daha fazla geliştirebileceğimi düşünüyorum” formunda konuştu.