Evde su baskını durumunda doğru davranış

Sefer

Global Mod
Global Mod

Şiddetli yağmur veya sel suları eve girerse, ev sahipleri sakin kalmalı ve dikkatli davranmalıdır. Olası hasarlardan korunmanın en iyi yolu bu dört adımı takip etmektir.

Bir bakışta en önemli şeyler

Şiddetli yağmur sonrasında veya nehirlerin taşması nedeniyle bodrum katı su basarsa hızlı tepki vermelisiniz. Su bodrumda ne kadar uzun süre kalırsa, hasar o kadar kötü olabilir.

Ve yine de: su hayati tehlike anlamına gelir. Bodruma ilk etapta hiçbir şekilde girilmemelidir. Etkilenenler için en uygun sırayla ipuçları:

Adım 1: Gücü kapatın

Elektrik kesilmediği sürece bodrum katına veya binanın diğer bölümlerine kesinlikle girilmesine izin verilmemektedir. Alman Elektrik ve Bilgi Teknolojileri Ticareti Merkezi Birliği (ZVEH), aksi takdirde, sayaç dolabının ve elektrik sistemlerinin su basması durumunda ölümcül elektrik çarpması riskinin ortaya çıkacağını açıklıyor. Sigortalar da artık düzgün çalışmayabilir.

Su basmış odalara girmeden önce ilk adım elektrik sistemini kapatmaktır. Etkilenenlerin bodrum katında olması nedeniyle ana dağıtım kutusuna ulaşamamaları durumunda enerji tedarikçisini aramaları gerekir.

ZVEH, evdeki güç kaynağına bir su pompası veya elektrikli nem alma cihazının bağlanmasının da hayati tehlike oluşturabileceğini vurguluyor. Öncelikle bir uzmanın sistemi kontrol etmesi gerekir.

Adım 2: Kirleticileri atın

Bir sonraki adım da suyu dışarı pompalamamak veya paspaslamamak. Öncelikle kalorifer yağının veya diğer tehlikeli maddelerin sızıntı yapıp yapmadığı konusunda net olmalısınız. Durum böyleyse, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK) itfaiye teşkilatının aranmasını tavsiye ediyor.

Adım 3: Dokümantasyon

Şimdi sıra sigorta şirketinde: Hasar fotoğraflarla belgelenmeli ve ardından hızla sigorta şirketine bildirilmelidir. Alman Sigorta Endüstrisi Genel Birliği buna dikkat çekiyor.

Aşağıdaki süreler için aşağıdakiler geçerlidir: Ustalar ancak sigorta şirketi ile görüşüldükten sonra görevlendirilebilir. Koblenz Barosu, sigorta şirketinin hasarı kendisi değerlendirme fırsatına sahip olması gerektiğini açıklıyor. Çok telaşlı ve hızlı hareket ederseniz sigorta teminatınızı kaybedebilirsiniz.

Ancak aynı zamanda sigortalının hasarı mümkün olduğu kadar düşük tutması gerekir; sonuçta ortaya çıkan bir hasar olmamalıdır. Bu nedenle su basmış odaların mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde dışarı pompalanması ve ekipman veya mobilyaların nemli ortamdan uzaklaştırılması gerekir.

4. adım: Pompalayın ve temizleyin

Artık nihayet suyu dışarı pompalama ve uygun ekipman kullanarak kurutma zamanı geldi. Su baskını durumunda ilk adım bu olmasa bile artık hızlı hareket etmelisiniz. BBK, odalar ne kadar çabuk kurutulursa, yapısal hasarın ve küf oluşumunun o kadar erken önlenebileceğini açıklıyor.

Ancak bir sınırlama var: Acil durum uzmanları, su seviyeleri gerçekten yüksekse, suyun dışarı pompalanmasının ancak yeraltı suyu seviyesi yeterince düştüğünde başlayabileceğini vurguluyor. Aksi halde evin taban sacı zarar görebilir. Toplum bunun ne zaman olacağını tahmin edebilir.

Kurutma cihazları örneğin hırdavatçılardan kiralanabilir. Kurutma ve yenileme konusunda bir profesyonelin yardımına ihtiyacınız olup olmadığı su baskınının şiddetine ve evin yapı malzemelerine bağlıdır. Kabaca şöyle diyebiliriz: Doyabilecek her şey bir uzmana muayene ettirilmelidir. Bunlar alçıpan duvarları veya yalıtımı içerir. Ayrıca şu husus da geçerlidir: Çamaşır makinesi, lamba ve diğer aletler gibi elektrikli cihazlar ancak evin elektrik sistemi bir uzman tarafından onaylandıktan sonra tekrar kullanılmalıdır.