Elektrik ve gaz fiyatları 2024'te artacak ancak Ista'ya göre Almanlar hâlâ daha fazla ısınıyor

Sefer

Global Mod
Global Mod

Her ne kadar ısıtma fiyatları şu anda yeniden yükselse de, Almanlar geçen yıla göre daha cömert bir şekilde ısınıyor gibi görünüyor. Bu artık yeni bir değerlendirmeyle ortaya çıkıyor.

Kalorifer yakıtı ve gaz önemli ölçüde daha pahalı hale geldiğinden, Almanlar son iki yılda ısınmadan da tasarruf etti. Ancak şimdi, “Spiegel”in faturalandırma hizmeti sağlayıcısı Ista tarafından yapılan bir analiz olan mevcut “Heiz-O-Meter”a atıfta bulunarak bildirdiği gibi, gelişme tersine dönüyor gibi görünüyor.

Aralık ayında tüketim yüzde 7 arttı

Buna göre Aralık 2023, Aralık 2022'ye göre önemli ölçüde daha sıcak geçti ve bu durum ısınma ihtiyacının yüzde 13 oranında azalmasına neden oldu, ancak haneler yine de hava durumuna bağlı tüketimini yüzde 7 oranında artırdı. Bu, ısıtma enerjisi tüketiminin üst üste üçüncü ayda da bir önceki yılın rakamlarının üzerinde olduğu anlamına geliyor.

Ekim ayında Almanlar 2022'ye göre yüzde 4, hatta Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 daha fazla ısındı. Ista değerlendirmesi yaklaşık 350.000 hanenin tüketim verilerine dayanıyor.

Isıtma davranışı daha yüksek faturalara yol açabilir

Rapora göre bu ısınma davranışı, halihazırda iyi doldurulmuş enerji depolama üniteleri için sorun teşkil etmiyor. Ancak tüketiciler için pahalı olabilir. Çünkü şu anda ve önümüzdeki aylarda enerji fiyatları artıyor. Fiyat tavanları ve vergi kesintileri artık geçerli değil.

Aynı zamanda Ista, Ocak ayında 2.000 tüketiciyle YouGov anketi gerçekleştirdi ve onlara ısınma alışkanlıklarını sordu. Gerçek tüketimin gösterdiğinin aksine ankete katılanların yüzde 45'i bir önceki yıla göre daha bilinçli ve daha az ısındıklarını belirtti. Yüzde 46'sı ısınmanın önceki yılla aynı seviyede olduğuna inanıyor.

Ista patronu Hagen Lessing, “Farklı algı, kendi tüketiminizi tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor” diyor. Bu nedenle güncel tüketim verileri önemli.