Eğitimde Web3 dönüşümü

Sefer

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanlığı, eğitimde sanal gerçeklik uygulamalarına geçmeye hazırlanıyor. Öğrencilerin eğitiminin meta cihan ile güçlendirilmesinin bir fırsat olduğunu söyleyen Web3 Teknolojileri Derneği Lideri Buğra Ayan, yaşanabilecek durumları anlattı.

Buğra Ayan

DERS İÇERİKLERİ ZENGİNLEŞECEK

Dijital dönüşümle birlikte öğretmen ve öğrencilerin teknolojiye daha düzgün adapte olacaklarını tabir eden Ayan, “Eğitim içeriklerinin zenginleşmesi noktasında değerli değişimler olabilir. Örneğin EBA sisteminde öğrenciler soru çözdükçe elde ettiği puanlar metaverse cihanında NFT’den (dijital sanat eserleri) oluşan çeşitli ikramlara dönüşebilir. Oyunlaştırmanın fazlaca kuvvetli bir biçimde var olacağı bu süreçte öğrenci dijital varlıklarını artırmak için eğitim portalı üzerinde epey daha fazla vakit geçirmek isteyebilir. Emsal öğretmenlerin içerik üretimleri artabilir ve zenginleşebilir” dedi.

GÜÇLÜ BİR MOTİVASYON KAYNAĞI

Meta cihan ismi altında görülecek şeylerin temelde sanal gerçeklik olduğuna dikkat çeken Ayan, “Öğrenciler, sanal gerçeklikle farklı ortamlara erişme imkanına sahip olacaklar. Yani tarih dersinde vakitte seyahat, coğrafya dersinde farklı bir yeri gözlemleme üzere senaryolar. Ancak bu aslında metaverse değil sanal gerçeklik. İkisi içindeki en temel fark öğrencinin dijital varlığının mülkiyetine sahip olması. Şayet öğrenci dijital varlığının mülkiyetine sahip olursa artık daha kuvvetli bir motivasyonla bu süreçlerin kesimi olabilecektir.” tabirlerini kullandı.