Dava Ocakları, yapay zeka teknolojisiyle geliştirilen, anlayarak süratli okuma programını tanıttı

Sefer

Global Mod
Global Mod
Vakıf genel merkezinde, “Odak2023” projesini tanıtan Yıldırım, Türkiye’nin kitap okumada ve okuduğunu anlamada dünya ortalamasının gerisinde olduğunu belirtti.

her insanın kitap okuma oranlarının düşük olmasından yakındığını lakin kimsenin bu meseleye yönelik tahlil üretmediğini tabir eden Yıldırım, bu durumun, yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da global bir sorun olduğunu kaydetti.

Ahmet Yiğit Yıldırım,”Biz bu niçinlere araştırdık. Okuma tekniklerini bilmiyoruz. Göz kaslarımız zayıf, göz tembelliğimiz var. Okuduğumuzu anlamıyoruz. Bunların sonucunda saatler harcayıp 30-40 sayfa okuduktan daha sonra sıkılıp kenara bırakıyoruz.” diye konuştu.

Okunan metin hafızada kalıcı hale geliyor

Kitap okuma oranın düşük olmasının en kıymetli sebebinin vakit ve odaklanma sorunu olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları lisana getirdi:

“Ülkü Ocakları olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için tahlil arayışına girdik ve ‘Odak2023’ isimli bilgisayar yazılımını geliştirdik. Bu yazılım içeriğinde yer alan aktivitelerle kişinin okuma suratını ve manaya kapasitesini geliştiriyor. Bu yazılımın içeriğinde oyunlar var. Bu oyunlarla kullanıcıya göz kası antrenmanı yaptırıyoruz. Göz, beyin ve hafıza içindeki uyumu güçlendiriyoruz. Yazılımın ortasında yer alan metinlerle kişinin manaya kapasitesini ve okuma suratını test ediyoruz. daha sonrasında yazılımın yapay zeka özelliği yardımıyla, şahsa özel antrenman ve metinlerle çalışmasını sağlıyoruz. Kişinin görsel zeka kapasitesini ve beynin fotoğraf hafızasını geliştiriyoruz. Bu sayede 3-4 saatte okunan metni, 1 saatte okunacak düzeye getiriyoruz. Gözler süratli okumayı başarabildiği için odaklanma sıkıntısı de ortadan kalkıyor. Beynin manaya kapasitesi gelişiyor. Okunan metin hafızada kalıcı hale geliyor.”

Yıldırım, bu yazılımın LGS, YKS, KPSS ve ALES üzere birfazlaca imtihanda öğrencilerin “soruları yetiştiremedim” mazeretlerini de ortadan kaldıracağını belirtti.

Dava Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Lideri Ahmet Yiğit Yıldırım, süratli okuma yazılımı Odak2023 eğitim setinin, 10 bin adet hazırlandığını ve fiyatsız olacağını bildirdi.