Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar

CesHef

Active member
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti genel merkezindeki ‘’Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı’’nda konuştu.

UKRAYNA-RUSYA BÜYÜKELÇİLERİ DE KATILDI

AK Parti tarafınca klasik hale getirilen ‘Büyükelçiler İftarı’, bu sene de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleşiyor. AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen klasik iftar programına birfazlaca ülkenin temsilcisinin yanı sıra Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve Rusya Büyükelçisi Aleksey Yerhov da katıldı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Görüşmeler yardımıyla taraflar somut sonuçlar elde etti. Sivillerin gaye alınması gayretlerimize gölge düşürdü. taraflar içinde çevrimiçi görüşmeler devam ediyor. Her iki tarafın da itimat duyduğu ülke olarak biz de gayretlerimizi sürdürüyoruz. Temas halinde olduğumuz bir fazlaca başkan de bunu tabir ediyor. Sayın Zelenskiy ve Sayın Putin ile nizamlı telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. İki başkanı Türkiye’de buluşturma isteğimi her fırsatta söylüyorum. Bu savaşın bir kazananı olmayacağını iletiyorum. Ekonomik maliyetlerde artıyor. Savaşın tesiriyle bilhassa Balkanlarda etnik ve kültürel fay sınırları bir daha hareketleniyor. İki komşumuz içinde evvel ateşkesin daha sonra da kalıcı barışın gerçekleşmesi fazlaca kıymetli. Diyalog yoluyla barışçıl bir tahlil bulunabileceğini gönülden inanıyorum. İstanbul’daki görüşmelerden her insanın mutmain olabileceği sonuçlar alabilmek için çalışmaya devam edeceğiz.

“MAZLUMLARA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Birliğin birtakım üye ülkelerin kısıt çıkarlarına teslim olmadan manalı adımlar atmasını bekliyorum. Ukrayna krizi devam ederken, öbür insani dramları göz gerisi edemeyiz. Milyonlarca pak insan bir Ramazan ayını daha buruk geçiriyor. Önlem alınmadığı için ölen her bir masumla bir arada insanlıkta ölüyor. Türkiye 3,5 milyon Suriyeli olmak üzere 5 milyon şahsa süreksiz konut sahipliği yapıyor. beraberinde Güney sonumuzun çabucak ötesinde rejimin bombaları altında hayata tutunmaya çalışan mazlumlara da sahip çıkıyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin istekli ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen çabası gösteriyoruz

“TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜYLE UĞRAŞIMIZ DEVAM EDİYOR”

PKK, YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere kaynağı neresi olursa olsun terörün tüm çeşitleriyle gayretimizi devam ettiriyoruz. Terör örgütlerine bilhassa finans temin eden kaynakların kesilmesi konusunda tüm dostlarımızın dayanağını bekliyoruz.

“SALDIRILARI LANETLEDİĞİMİZİ LİSANA GETİRDİK”

Mescid-i Aksa’da olanları görüyoruz ve bunu yaşamak asla istemiyoruz. Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanı ile de Türkiye ziyaretinde konuşmuştuk. Temenni ederim ki tekrar hiç yaşamayız. Filistin davasına sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Birinci kıblemiz Kudüs konusunda hassasiyetimiz tüm dünyanın malumudur. Dün Mahmud Abbas ve BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştüm. Hücumları lanetlediğimizi lisana getirdik.
 
Üst