Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mesleksel eğitimde yılların dikkatsizliğini giderdik

Sefer

Global Mod
Global Mod
Erdoğan, Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) iş birliğinde düzenlenen “Mesleki Eğitim Zirvesi”ne görüntü bildiri gönderdi.

Sözlerine, doruğun hayırlara vesile olmasını dileyerek başlayan Erdoğan, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve topyekun bir kalkınma için, eğitimin, insanlığın elindeki en kuvvetli enstrümanlardan olduğunu belirtti.

Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, tüm çocukların kaliteli bir eğitime ulaşma hakkının, üniversal bir insan hakkı olduğunu hatırlatan Erdoğan, Türkiye’de halihazırda 19 milyonu temel ve orta öğretimde, 8 milyonu yükseköğretimde olmak üzere yaklaşık 27 milyon öğrencinin bulunduğunu söylemiş oldu.

“TÜM İMKANLARI SEFERBER ETTİK”

Milletin emaneti olan çocukların en hoş biçimde yetişmeleri için eldeki imkanları seferber ettiklerini tabir eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu anlayışla son 20 yılda her yıl bütçede en büyük hissesi eğitime tahsis ederek, derslik sayımızı ikiye katlayarak, toplam 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak, okullarımızı çağdaş teknolojiyle donatarak, eğitim müfredatımızı özgürlükçü bir anlayışla yenileyerek, öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarını geliştirerek, hasılı eğitime dair hiç bir boşluk bırakmayarak, Türkiye’yi her bakımdan örnek gösterilen bir ülke pozisyonuna taşıdık. Son periyotta değerli başarılara imza attığımız alanların başında mesleksel ve teknik eğitim gelmektedir. Öncelikle bu okullara yönelik vesayet periyotlarında uygulamaya konulan haksızlıkları gidererek, mesleksel eğitimi bir daha cazip hale getirdik. Akabinde gerçek bölümle kurduğumuz kuvvetli iş birlikleri yardımıyla, mesleksel ve teknik anadolu liselerimize yeni imkanlar sağladık. bu biçimdece öğrencilerimiz, mesleği alanda öğrenirken, teoriyi kesimle bir arada hazırlanan müfredatlar çerçevesinde kazanmaya başladı.”

Sektörle kurulan yakın iş birliğinin yararını yalnızca eğitim sürecinde değil, mezuniyet daha sonrası öğrencilerin istihdam imkanlarında da gördüklerini lisana getiren Erdoğan, ayrıyeten Türkiye geneline yayılan 55 araştırma geliştirme merkezi ile eser geliştirme çalışmalarında öğrencileri sürece dahil ettiklerini bildirdi.

Geçmiş senelerda bir elin parmaklarını geçmeyen tescili alınan eser sayılarının, 2022 yılında 8 bin 269’a ulaştığına dikkati çeken Erdoğan, bu mamüllerin 74’ünün ticarileştiğini belirtti.

“YILLARIN İHMALİNİ GİDERDİK”

İş gücü piyasasının gereksinim duyduğu çırak, kalfa ve ustaları yetiştirebilmek için 2021 yılı sonunda değerli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu düzenlemelerle öğrencilere her ay ödenen taban fiyatın net fiyatının yüzde 30’unun tamamını devlet takviyesi kapsamına aldıklarını kaydetti.

Kalfa olup, 12. sınıfa devam eden öğrencilere ödenen ölçüsü yüzde 30’dan 50’ye yükselttiklerini anımsatan Erdoğan, bu biçimdece usta, kalfa, çırak eğitimini devletin takviye düzenekleriyle güçlendirdiklerini vurguladı.

Bu kapsamda, mesleksel eğitim merkezlerinde yalnızca 159 bin olan çırak ve kalfa sayısının, bir yıl üzere kısa bir süre ortasında 1 milyon 100 bine ulaştığını aktaran Erdoğan, “Mesleki eğitime kazandırdığımız bu dinamizm, bayan istihdamında da fazlaca kıymetli iyileştirmelere yol açtı. Özetin özeti diyebileceğim bu çalışmalarla kısa müddette mesleksel eğitimde hem yılların dikkatsizliğini giderdik tıpkı vakitte epey değerli ivme yakaladık.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile OECD eşgüdümünde düzenlenen Mesleksel Eğitim Doruğu’nun Türkiye’nin deneyimlerini paylaşmanın yanında, kıymetli fikirlerin öğrenilmesine de vesile olacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, Doruğun düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik edip, yapılacak istişarelerin hayırlara vesile olmasını diledi.