Cumhurbaşkanı Erdoğan Mescid-i Aksa açıklaması: Hücumları lanetliyoruz!

CesHef

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mescid-i Aksa açıklaması: Hücumları lanetliyoruz! Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti genel merkezindeki ‘’Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı’’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Görüşmeler yardımıyla taraflar somut sonuçlar elde etti. Sivillerin gaye alınması gayretlerimize gölge düşürdü. taraflar içinde çevrimiçi görüşmeler devam ediyor. Her iki tarafın da inanç duyduğu ülke olarak biz de gayretlerimizi sürdürüyoruz. Temas halinde olduğumuz bir epeyce önder de bunu söz ediyor. Sayın Zelenskiy ve Sayın Putin ile nizamlı telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. İki önderi Türkiye’de buluşturma isteğimi her fırsatta söylüyorum. Bu savaşın bir kazananı olmayacağını iletiyorum. Ekonomik maliyetlerde artıyor. Savaşın tesiriyle bilhassa Balkanlarda etnik ve kültürel fay sınırları bir daha hareketleniyor. İki komşumuz içinde evvel ateşkesin daha sonra da kalıcı barışın gerçekleşmesi fazlaca kıymetli. Diyalog yoluyla barışçıl bir tahlil bulunabileceğini gönülden inanıyorum. İstanbul’daki görüşmelerden her insanın mutmain olabileceği sonuçlar alabilmek için çalışmaya devam edeceğiz.

“MAZLUMLARA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Birliğin kimi üye ülkelerin kısıt çıkarlarına teslim olmadan manalı adımlar atmasını bekliyorum. Ukrayna krizi devam ederken, öteki insani dramları göz gerisi edemeyiz. Milyonlarca temiz insan bir Ramazan ayını daha buruk geçiriyor. Önlem alınmadığı için ölen her bir masumla birlikte insanlıkta ölüyor. Türkiye 3,5 milyon Suriyeli olmak üzere 5 milyon şahsa süreksiz mesken sahipliği yapıyor. beraberinde Güney sonumuzun çabucak ötesinde rejimin bombaları altında hayata tutunmaya çalışan mazlumlara da sahip çıkıyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin istekli ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen çabası gösteriyoruz.

“TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜYLE GAYRETİMİZ DEVAM EDİYOR”

PKK, YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere kaynağı neresi olursa olsun terörün tüm çeşitleriyle uğraşımızı devam ettiriyoruz. Terör örgütlerine bilhassa finans temin eden kaynakların kesilmesi konusunda tüm dostlarımızın takviyesini bekliyoruz.

“SALDIRILARI LANETLEDİĞİMİZİ LİSANA GETİRDİK”

Mescid-i Aksa’da olanları görüyoruz ve bunu yaşamak asla istemiyoruz. Bu mevzuda Sayın Cumhurbaşkanı ile de Türkiye ziyaretinde konuşmuştuk. Temenni ederim ki tekrar hiç yaşamayız. Filistin davasına sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Birinci kıblemiz Kudüs konusunda hassasiyetimiz tüm dünyanın malumudur. Dün Mahmud Abbas ve BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştüm. Atakları lanetlediğimizi lisana getirdik.

UKRAYNA-RUSYA BÜYÜKELÇİLERİ DE KATILDI

AK Parti tarafınca klasik hale getirilen ‘Büyükelçiler İftarı’, bu sene de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleşiyor. AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen klasik iftar programına birfazlaca ülkenin temsilcisinin yanı sıra Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve Rusya Büyükelçisi Aleksey Yerhov da katıldı.