Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti: Angola İHA ve SİHA’nın akabinde artık de…

CesHef

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti: Angola İHA ve SİHA’nın akabinde artık de… Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola’da resmi merasimle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Devlet Lideri Manuel Gonçalves Lourenço ile başkanlık ettiği heyetler ortası toplantıda yaptığı konuşmada, “Değerli dostumun daveti üzere gerçekleştirdiğim, Cumhurbaşkanı seviyesindeki bu birinci ziyaret, Türkiye-Angola dostluğunun yeni bir nişanesidir.” tabirini kullandı.

Angola Devlet Lideri Lourenço ile yaptıkları ikili toplantıda özelikle savunma sanayi ve terörle uğraş alanında münasebetleri detaylı bir biçimde ele aldıklarını belirten Erdoğan, son devirde iki ülke içindeki münasebetlerin kazandığı ivmenin sevindirici olduğunu belirtti.

Üçüncü Türkiye-Afrika İş Forumu’nu 21-22 Ekim’de İstanbul’da düzenleyeceklerini belirten Erdoğan, foruma Angola’yı temsilen Sanayi ve Ticaret Bakanının katılacağını aktardı.

Erdoğan, 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde ise bir daha İstanbul’da Üçüncü Türkiye-Afrika İştirak Doruğunun icra edileceğini lisana getirerek, Angola Devlet Lideri Lourenço’yu da tepede görmeyi bilhassa dilek ettiğini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lourenço’nun gelecek yıl 11-13 Mart tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’na da iştirakinden ayrıyeten memnuniyet duyacağını kaydetti.

“Afrika kıtasıyla bağlarımızda Angola’nın en kıymetli ortaklarımızdan biri olması bizleri özellikle şad ediyor.” diyen Erdoğan, ikili toplantıda her alanda dostluk ve iş birliğinin daha da gelişmesi istikametindeki iradeyi teyit ettiklerini vurguladı.

İkili ticaret hacminin, gerçek potansiyelinin çok gerisinde olduğunu söz eden Erdoğan, şu biçimde devam etti:

“2020 yılı 177,5 milyon dolar olan ticaret hacmimiz bu yılın sekiz ayı prestijiyle yaklaşık 132 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ziyaretinizde belirtiğimiz 500 milyon dolar maksadına ulaşmak için müşterek çaba sarf etmeliyiz. Ankara’da kabul ettiğiniz özel kesim temsilcilerimizden kimilerinin Angolalı muhataplarıyla iştirak mukavelelerini imzalamaları, karşılıklı yatırımların artmasına vesile olacaktır.

“ANGOLA’YA DİREKT UÇUŞLAR BAŞLADI”

Altyapı projelerine yönelik fon ve kredi sağlanması noktasında Maliye Bakanlarımızın temasta oldukları da malumunuzdur. Ulaştırmadan tarıma, yenilenebilir güç, sıhhat, dokumacılık, elektrik ve konut projelerine kadar geniş bir alanda değerli firmalarımızın somut çalışmaları, ikili münasebetlerimizi güçlendirme istikametindeki kararlılığımızın sonucudur. Hepsinden öte bilhassa Türk Hava Yolları, 13 Ekim prestijiyle Angola’ya direkt uçuşlara başladı. Bunun ticari ve beşeri bağlantılarımızda çarpan tesiri yapacağına inanıyorum.”

“VİZE SERBESTİSİ KONUSUNDA HIZLA ADIM ATACAĞIZ”

Vize probleminde atılacak kolaylaştırıcı adımların da insan ve eser hareketliliğini artıracağını belirten Erdoğan, “Bu hususta kıymetli dostum, ‘Vize serbestisi konusunda, hızla bu adımı atmamızda tasa yoktur’ dedi.” halinde konuştu.

Eğitim alanında 44 ülkede faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfı eliyle iş birliğini daha da geliştirmeye hazır olduklarını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Koronavirüs salgını sıhhat alanında global dayanışmaya ne kadar muhtaçlık duyulduğunu bir sefer daha gösterdi. Sıhhat alanında iş birliği mutabakatı, deneyim paylaşımımızı ve dayanışmamızı geliştirecek, kurumsallaştıracaktır. En kısa vakitte imzalanmasında yarar görüyorum.

Türk özel bölümü, hastane inşası ve idaresinden ilaç satışı ve üretimine kadar geniş bir yelpazede iş birliğine hazırdır. Üç ay üzere kısa bir müddetde karşılıklı olarak gerçekleştirdiğimiz bu tarihi ziyaretlerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bilhassa şu anda heyet üyelerimiz içinde bulunan bakanlarımızın karşılıklı olarak ziyaretleri devam ettirmeleri, hele hele Türk Hava Yollarının artık uçuşları başlatmasıyla daha da kolaylaşacaktır. Şu anda İstanbul-Luanda ortası 7,5 saat. ötürüsıyla bu, işin ne kadar kolaylaştığını da ortaya koyuyor. Sayın Cumhurbaşkanının şahsında tüm Angola makamlarına teşekkür ediyorum. Bu heyetler ortası toplantımızın da ülkelerimiz içinde yeni bir müddetcin başlamasına vesile olmasını diliyorum.”

SORU-CEVAP KISMI

İşbirliği ortasında savunma endüstrinin yeri nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Ben de bilhassa teşekkür ediyorum. Savunma sanayi noktasında 3 ay evvel Türkiye’ye yaptıkları ziyarette İHA ve SİHA’larla ilgili talepleri olmuştu. Zırhlı taşıyıcılarla ilgili olarak bugün de birtakım görüşmeler yaptık. Bu mevzuda Türkiye’nin son 19 yılda attığı adımlar hakikaten kendilerinin de dikkatini çekiyor. Ne üzere mamüllerin alım satımları yapılabilir, görüşmek suretiyle adımları atacağız. Her türlü takviyesi vermeye hazır olduğumuzu söylemiş olduk.

Çeşitli işbirlikleri söylemiş olduniz. Bununla ilgili Afrika ülkeleri için Türkiye ne üzere bir kıymete sahip olacak? Hangi kesimlerde dahil olacak?

Angola Cumhurbaşkanı Lourenço:
Afrika ülkelerinde Angola’nın bölgede büyük güç olarak yer aldığını biliyoruz. Biz daha çağdaş bir ülke olmaya çalışacağız. Burada Angola’nın üye olduğu 3 üyelik var. Türkiye’nin buraya girmesiyle bizim refahımızı yükseltecek kazanımlarımız olacak. Türkiye’nin buraya gelmesi katiyen 3. ülkelere de bir kapı olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sayın Lider aslına bakarsanız yapabileceklerimizi söylemiş oldu. Bugün 7 muahede bunun birinci adımlarıdır. Bu mutabakatla bir arada yapmamız gerekenlerin imzalarını attık. Gerek eğitim alanında işbirliği muahedesi ki üniversiteler konusunda adımlarımızı atıyoruz. Gümrük mevzularıyla karşılıklı idari yardım mutabakatını yapma imkanımız var. Sanayi hususlarında her türlü birikimimizi Angola’yla paylaşmaya hazırız. Turizm alanında ise Türkiye hayli epeyce kuvvetli bir ülke. İnanıyorum ki THY’nin uçuşlarıyla bir arada Türk halkından da buraları ziyaret edenler olacaktır. Savunma endüstriyle ilgili adımlar atacağız.

birlikte daha adil bir dünya mümkün bildirisi yakın devirde Afrika ülkeleriyle işbirliği sürecini nasıl kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Afrika kıtası yıllar yılı sömürülmüştür. Angola 400 yılı aşkın maalesef Portekiz tarafınca sömürülmüş bir ülke pozisyonundadır. Afrika’nın ülkelerinin birçoğunun yeraltı kaynakları maalesef Batı tarafınca sömürülmüştür. Bunların en kıymetlisi Fransa’dır. Fransa, Afrika’yı adeta bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır. Yüzbinlerce insan buralarda öldürülmüştür. Başta Cezayir olmak üzere, bu beşerler öldürülürken kimsenin sesi çıktı mı? Bunları ben bu kitabımda lisana getiriyorum; zira adil bir dünya talebimiz var, el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor, korktukça bu zulüm tüm Afrika’yı saracaktır. Haklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor, adil bir yapıya sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için konuştum, anlattım, şu anda da hala Libya’da olanları görüyorsunuz, Somali’de olanları görüyorsunuz. Zulüm hala devam ediyor, bitmiş değil. Daha adil bir dünyayı daima birlikte inşa etmemiz gerekiyor. birlikte çalışmamız lazım.