Cumhubaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüştü

CesHef

Global Mod
Global Mod
Cumhubaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog’la telefonda görüştü. İki başkan, son günlerde Filistin’de İsrailli birtakım radikal kümelerin ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu olaylar başta olmak üzere bölgesel sıkıntıları ve ikili bağları ele aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin bilgilerinı Twitter’dan paylaştı:

İsrail Cumhurbaşkanı Sayın Yitzhak Herzog’la bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizde, son günlerde Filistin’de İsrailli birtakım radikal kümelerin ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu olaylar başta olmak üzere bölgesel sıkıntıları ve ikili münasebetlerimizi ele aldık.

Sayın Herzog’la görüşmemde şu konuları tabir ettim: Ramazan ayının başlangıcından itibaren Batı Şeria ve Mescid-i Aksa dâhil meydana gelen olaylarda 400’ü aşkın Filistinlinin faydalanması ve ortalarında çocukların bulunduğu 18 kişinin hayatını kaybetmesi bizleri epey üzmüştür.

Mescid-i Aksa’nın dün ve evvelki gün sabah namazından daha sonra fanatik kümelerin baskınına uğraması ve müdahaleler sonucunda bir daha istenmeyen imajlar yaşanması, tansiyonun Gazze’ye de sirayet etmesi hüznümüzü artırmıştır.

Bayramların bayram havasında yaşanması gerekirken birtakım radikaller yüzünden her sene karşılaşılan bu imajlar vicdanları yaralamakta, tüm İslam âleminde haklı yansılara niye olmaktadır.

Bu hassas periyotta, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere müsaade verilmemesinin zaruretini bir kere daha vurgulamak istiyorum.

her insanın bu mübarek yerin ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami çaba göstermesi çağrımı bir dahaliyorum. Türkiye olarak her hâlükârda barış ve huzurun temini istikametinde çalışmaya devam edeceğiz.